“WC” kısaltması ne anlama geliyor? Bu yüzden tuvalete öyle diyoruz

DunyaVatandasi

New memberHepimiz günde birkaç kez kullanıyoruz. Peki neden tuvalete “WC” de deniyor?


Yaşamı boyunca herkes tuvalette çok fazla zaman harcıyor: tahminler altı aydan birkaç yıla kadar değişiyor. Ancak “tuvalet” terimi yerine uluslararası birçok tabelada “WC” adında başka bir terim de bulabilirsiniz. Peki dünya çapında bilinen bu kısaltmanın aslında ne anlama geldiğini biliyor muydunuz?


Cevap basit: “WC”, aslen İngilizce’den gelen bir kısaltmadır ve “su dolabı” teriminin kısaltmasıdır – Almanca: Wasserklosett – yani sifonlu bir tuvalet. Buluşun tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. O dönemde şair John Harington’un İngiltere’deki ilk sifonlu tuvaleti Bath şehrine uygun bir şekilde inşa ettiği söyleniyor. Harington’un ayrıca Kraliçe Elizabeth için Richmond’daki sarayına bir tuvalet yaptırdığı da söyleniyor.


Ancak günümüz perspektifinden bakıldığında çığır açıcı bir buluş olarak kabul edilen bu buluş başlangıçta pek iyi karşılanmadı, ancak Harington’un yapım talimatlarını bile yazdığı söyleniyor. Sadece 200 yıl sonra İngiliz Alexander Cummings buna karşılık gelen bir cihazın patentini aldı. Tuvalet ancak 19. yüzyılın ortalarından itibaren kitlelere daha uygun hale geldi.


19 Kasım Dünya Tuvalet Günü


Tuvalet için kullanılan “00” teriminin de 19. yüzyılda ortaya çıktığı söyleniyor. Bu terimin otel endüstrisinden geldiği söyleniyor: O zamanlar tüm kat için genellikle tek bir tuvalet vardı ve bu genellikle asansörün veya merdiven boşluğunun yakınındaydı. Oda numaralandırması genellikle orada başladığından, tuvalet “0” veya “00” oda numarasıyla işaretlendi. Böylece kapının arkasında sıradan bir otel odasının olmadığını herkes görebiliyordu.


Tuvaletin de kendi anma günü vardır: 2001 yılında 19 Kasım Dünya Tuvalet Günü ilan edilmiştir. Ancak ilk bakışta saçma gibi görünen bu olayın çok ciddi bir arka planı var: O gün, Birleşmiş Milletler’in girişimiyle ortaya çıktı. Gün, dünyada 3,6 milyar insanın temiz sanitasyon olanaklarından yararlanamadığına dikkat çekmeyi amaçlıyor.
 
Üst