Twitter satın alımında son viraj: Hissedarlar kabul etti mi?

AliDayı

New member
Twitter satın alımında son viraj: Hissedarlar kabul etti mi? Twitter yönetim şurası, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alım teklifinin şirket hissedarları tarafınca onaylanmasını istiyor. Yatırımcıların muahedeyi desteklemesini isteyen idare şurası, payların düşmesine karşın tıpkı teklifin geçerli olduğuna dikkat çekti.

Twitter idaresinden yatırımcılara: Pay düşüyor, çabuk edin

Geçtiğimiz gün ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na sunulan bir evraka bakılırsa Twitter idare heyeti, satın alımın tamamlanması için hissedarlara özel davette bulundu. Rapordaki açıklamasında şura, mutabakatının kabul edilmesi için oy birliğinin sağlanmasını istedi.

Twitter hissedarları içinde çabucak hemen satın alımın tamamlanması için oy birliği sağlanmış değil. Lakin Elon Musk, bot ve spam hesaplar yüzünden muahedeyi askıya almıştı. Yani hissedarlar teklifi kabul etse bile satın alım çabucak gerçekleşmeyebilir. bir daha de Twitter idare heyeti, hissedarlara açık davette bulundu.
Şirket idare heyeti ayrıyeten teklif ile ilgili olarak kimi kuralları da ele aldı. Örneğin hissedarlara, üst seviye yöneticilere ödenecek tazminatın ve ek vekaletnamenin ertelenmesini tavsiye etti.

Şu anda 38.12 dolardan süreç nazarann Twitter’ın pay fiyatının, Musk’ın 54.20 dolarlık teklifinin pek altında olduğunu göz arkası etmemek lazım. Paylardaki düşüş daha sonrasında şirketin piyasa bedeli de 30 milyar doların altına geriledi. Sonuç olarak 44 milyar dolarlık satın alma, tüm hissedarlar için avantajlı olacak.

Fakat platformun bot ve spam hesap sorunu niçiniyle satın alma süreci şimdilik bekletiliyor. Ama bu ayın başlarında Musk’a, platformdaki hesapları denetim etmesi için tweet akışına tam erişim verildi. bir daha de Musk, son açıklamasında hala “çözülmemiş meseleler” olduğunu belirtti.


Twitter daha evvel platformundaki bot ve spam sayısının aktif kullanıcılarının yüzde 5’inden daha azını oluşturduğunu belirtti. Bu sayıya ikna olmayan Tesla CEO’su, tahlil tekniğinin “yetersiz” olduğunu ve “kendi tahlilini yapması gerektiğini” söylemiş oldu.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.
 
Üst