Trump’tan Biden’a Kuzey Akım-2 reaksiyonu

DunyaVatandasi

New member
Trump’tan Biden’a Kuzey Akım-2 reaksiyonu ABD’nin eski lideri Donald Trump, Arizona eyaletinde miting düzenledi. Burada konuşan Trump, kendisinin Rus gazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 gaz boru sınırını durdurduğunu, Biden’ın ise projeye onay verdiğini hatırlattı: “Onu ben durdurdum. O ise Rusya’dan Almanya’ya giden dünyanın en büyük boru sınırına onay verdi, halbuki bizim Almanya’yı savunmamız gerekiyor.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e boru çizgisinin ‘işinin biteceğini’ dediğini de lisana getiren ve “Biz sizi Rusya’dan korumak için milyarlarca dolar harcıyoruz, halbuki siz Rusya’dan güç için milyarlarca ve milyarlarca dolar harcıyorsunuz. Bu nasıl bir şey?” diye sorduğunu aktaran Trump, Biden’a yüklenmeye devam etti.

“RUSYA’YA BENDEN DAHA SERT DAVRANAN OLMADI”

Rusya önderi Vladimir Putin ile olan bağlarına de değinen Trump, daha evvel de sarf ettiği “Putin ile anlaşıyorum, zira bu yeterli bir şey, onunla düzgün anlaşıyorum, o benimle yeterli anlaşıyor, lakin Rusya’ya benden daha sert davranan hiç kimse olmadı” sözlerini bir dahaledi.

Daha evvel Biden idaresi, ABD’nin karşı çıktığı Kuzey Akım 2 doğalgaz boru sınırı projesinde yer alan Rus şirketlerine ve gemilerine yönelik yaptırım sonucuna karşın proje kapsamında yer alan Alman firmasını yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıklamıştı.

çabucak sonrasında ABD ve Almanya, Kuzey Akım-2’nin tamamlanmasının akabinde Rus gazının transit geçişinden kaynak kaybedebilecek olan Ukrayna’nın güç bağımsızlığını destekleyeceklerine dair ortak bir açıklama yapmıştı.

Moskova ise Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gaz transitine ait muahedenin, müddetinin sonuna kadar yürürlükte kalacağını, daha sonrasında da Rusya’nın Ukrayna transitinden vazgeçme niyetinde olmadığını açıklamıştı.