Toroslar’daki İkiz Göller büsbütün kurudu

bencede

Member
Antalya’da Batı Toroslar’ın en yüksek ikinci tepesi olan Akdağ’ın eteklerinde bulunan İkiz Göller’in geldiği durum nazarannlerin içini sızlattı. Yan yana oldukları için İkiz Göller diye isimlendirilen göllerden kuzeyde bulunan ve yuvarlak biçimli olanı büsbütün kurudu. Kuraklık niçiniyle artık bitkilerin yetişmedi toprağın çatladığı da görüldü. Gölün yalnızca orta kısmında az sayıda yeşillik kaldı.

Güney tarafta bulunan göl ise büsbütün tarlaya döndü. Bu gölde hayatını sürdüren ördekler ise bölgeyi terk etti. Göller kuruyunca bölgedeki Yörükler, yüksek hava sıcaklığı niçiniyle daha aşağılara gidemediği için sıkıntı günler yaşıyor. Bölgeyi tanıyanlar, 2016 yılında güney tarafında bulunan gölün kısmen kuruduğunu bildiklerini söylemiş oldu.

KAZDIKLARI KUYUDAN ÇIKAN SUYLA HAYVANLARI SULUYORLAR

İkiz Göller’in yanında, Yörüklerin koyun ve keçi sürülerini çıkardığı Subaşı Yaylası da kuraklıktan nasibini aldı. Her yıl gürül gürül akan suların geçtiği kanallar ile yayladaki otlar kurudu. Yörükler, Kaş Belediyesi’nin yardımı ile kazdıkları kuyudan çıkan suyla çimleri ve hayvanlarını suluyor.

‘BU GÖLLER BURAYA HAYAT VERİYOR’

Seydikemerli Onur Poyraz ise, “Burası birinci kez bu sene ağustosun birinci günlerinde kurudu. Su çekildi, doğal hoşluğu kayboldu. Bu, kar yağışının azlığından kaynaklanan bir şey. Bu göller buraya hayat veriyor. Göller kuruduğu için bu bölgenin tadı kalmadı. Bölgede hayat bitti” diye konuştu.

‘6 YILDIR BU TÜRLÜ GÖRMEMİŞTİM’

Subaşı Yaylası’nda hayvancılık yapan Osman Çetin, “Altı yıldır buraya çıkıyorum. Bu dere yatağı şu anda kurumuş vaziyette. 6 yıldır bu biçimde görmemiştim. Hayvanlarımız susuz. Sıcak olduğu için aşağılara da göçemiyoruz. Hayvanlarımıza saman getirip besliyoruz” dedi.