Toplumsal medyadaki trol hesapların maskesi düşecek!

AliDayı

New member
Toplumsal medyadaki trol hesapların maskesi düşecek! Toplumsal medyadaki trol hesaplar birçoğumuzun canını sıkıyor. Anonimliğin ardına sığınan bir küme insan, dijital platformlarda aksi görüşlü şahısları taciz ediyor. Fakat bu cins hesapların gün geçtikçe artması ve daha fazla insanın siber zorbalığa maruz kalması niçiniyle tedbirler alınmaya başlandı. Bir örnek haftasonu açıklama yapan Avustralya hükûmetinden geldi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, kıymetli açıklamalar yaptı. Morrison, toplumsal medyaya yönelik bir yasa çıkaracaklarını duyurdu. İşte kapsamı…


Avustralya, toplumsal medya yasası ile trol avına çıkacak!

Başbakan Scott Morrison Pazar günü yaptığı açıklamada, kelam konusu yasanın kapsamına değindi. Çevrim içi trollerin maskesini düşürmek için yasa çıkaracağını deklare etti. birebir vakitte, Facebook ve Twitter üzere toplumsal medya devlerinin bu çeşit hesapların detaylı ayrıntılarını vermekle yükümlü olacağını belirtti.


Toplumsal medya platformlarındaki trol profiller herkes için bir sorun haline geldi. Lakin bu bahis hakkında artık bir adım atmak zorunda hisseden Avustralya hükûmeti, bunun önüne geçmeye çalışacak. Scott Morrison, yasanın Avustralyalıları çevrim içi taciz ve zorbalıktan koruyacağını söylemiş oldu.

Morrison gazetecilere verdiği demeçte, “Çevrim içi dünya botların, bağnazların, trollerin ve oburlarının anonim olarak dolaşıp insanlara ziyan verebileceği, onları taciz edebileceği, zorbalık edebileceği ve kızdırabileceği yabanî bir batı olmamalı. Gerçek dünyada bu mümkün değil ve dijital dünyada da olmayacak.” dedi.

Morrison, açıklamasının devamında ise şu biçimde dedi: “Dijital platformlar, bu içeriğin kaldırılmasını sağlamak için uygun süreçlere sahip olmalıdır. Bu mecraları onlar oluşturdu ve inançlı hale getirmeleri gerekiyor. Yapmazlarsa bunun üzere kanunlar getireceğiz.”

Yeni yasa, bir şikayet düzeneği sunacak. bu biçimdece toplumsal medyada karalandığını, zorbalığa uğradığını yahut atağa uğradığını tez edenler platformdan gereci kaldırmasını talep edecek. Ayrıyeten içeriğin geri çekilmemesi halinde mahkeme, toplumsal medya platformunu yorum yapanın detaylarını vermeye zorlayabilecek.

Başsavcı Michaelia Cash, yasanın 2022 yılı başlarında meclise sunulacağını deklare etti. Yasa, toplumsal medya platformlarının Avustralya merkezli atanmış bir kuruluşa sahip olmasını talep edecek. Emsal bir yasa ülkemizde de tartışma konusu oldu.
 
Üst