TikTok köşeye sıkıştı! ABD’den uygulamaya erişim manisi

AliDayı

New member
TikTok köşeye sıkıştı! ABD’den uygulamaya erişim manisi Çin menşeili firmalara ambargo uygulayan ABD, TikTok için harekete geçti. ABD Georgia Valisi Brian Kemp, güvenlik kaygıları nedeni öne sürülerek hükümet aygıtlarında TikTok uygulamasına erişim pürüzü getirdiklarını deklare etti.

TikTok, ABD genelinde erişim mahzuru ile karşılaşabilir

ABC New haberine bakılırsa Georgia eyalet yetkilileri, Çin Komünist Partisi’ne karşı devletin güvenliğini müdafaa hedefli kısıtlama getirdi. Bahis hakkında açıklama yapan Brain Kemp, “Georgia eyaleti tarafınca denetim edilen tüm aygıtlarda erişim manisi olacak. Çin Komünist Partisi’nin ABD’de yürüttüğü operasyonlardan haberdarız. Bu niçinle, Çin Komünist Partisi’nee, denetim ettiği kuruluşlara ve öteki yabancı siber tehditlere karşı devletimizin emniyetini ve güvenliğini korumak için harekete geçmek bizim misyonumuzdur.” sözlerine yer verdi.


Yayınlanan bildiride TikTok yasağına ek olarak Çinli ve Rus şirketlere ilişkin başka iki bağlantı platformu olan WeChat ve Telegram’ın kullanmasının da yasaklandığı duyuruldu. Georgia eyaleti, ABD’de TikTok’u yasaklayan 11. eyalat oldu.TikTok’un ABD hudutları içerisinde büsbütün yasaklamayı amaçlayan yasa, geçtiğimiz günlerde kongreye sunuldu. Yasa tasarısı onaylanırsa, kararları Rusya, İran, Kuzey Kore, Küba ve Venezuela dahil olmak üzere öbür ABD dış düşmanları tarafınca denetim edilen rastgele bir toplumsal medya platformunu da kapsayacağı kestirim ediliyor.TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, şirketin en son getirilen maddeyi siyasi emelli olarak gördüğünü söylemiş oldu.

TikTok’a yönelik baskı artarken YouTube ve Meta üzere başka şirketler, hizmetle rekabet edebilmek için YouTube Shorts ve Instagram Reels üzere emsal eserler geliştirmeye devam ediyor. Analistler, muhtemel TikTok yasağında YouTube ve Instagram’ın süratle ivme kazanacağını belirtiyor.
 
Üst