TikTok için müthiş sav: Bir akım 10 yaşındaki kızın ömrüne mâl oldu!

AliDayı

New member
TikTok için müthiş sav: Bir akım 10 yaşındaki kızın ömrüne mâl oldu! Dijital dönüşümün lokomotifi pozisyonundaki internetin insanlara en büyük ikramlarından biri de toplumsal medya diyebiliriz. Yanlışsız kullanılması halinde kullanıcılara büyük yarar sağlayan bu mecralar, sorunlu olaylarla da gündeme gelebiliyor. Bunlara bir yenisi geçtiğimiz günlerde eklendi. Tawainna Anderson, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden kızı Nylah’ın TikTok’taki bir akım yüzünden öldüğü teziyle platforma dava açtı.

TikTok, Blackout Challenge niçiniyle dava edildi

Toplumsal medyada muhakkak aralıklarla farklı akımlar karşımıza çıkıyor. Bunlar çoklukla eğlenceli olsa da kimi vakit maalesef insan ömrünü tehdit edecek düzeye bile gelebiliyor. Bunlardan biri de TikTok’ta son vakit içinderda gündemde düşmeyen Blackout Challenge, yani uzun müddet nefessiz kalma bahisli bir dayanıklılık testi.


Tawainna Anderson, geçtiğimiz yılın aralık ayında vefat eden kızı Nylah Anderson’un platformdaki Blackout Challenge niçiniyle öldüğü sebebi öne sürülerek ByteDance’e dava açtı. Anderson, bu noktada 10 yaşındaki kızının kullanıcıların ilgi alanlarına ve iştiraklerine bakılırsa şahsileştirilen (TikTok’un açıklaması) ”Sizin için” sekmesinde akımla ilgili bir görüntü gördüğünü ve katıldığını sav etti.

Nylah’ı 7 Aralık’ta odasında hareketsiz yatarken bulduğunu ve çabucak hastaneye kaldırdıklarını tabir eden Anderson, kızının beş gün daha sonra vefat ettiğini söylemiş oldu. Öte yandan bugüne dek ilgili akım niçiniyle en az dört mevt yaşandığı ve TikTok’un kullanıcıların ilgisini çekebilecek bu üzere durumlara rağmen algoritmasını düzeltmediği sav edildi. -özellikle küçük yaşlarındaki şahıslar için-

TikTok – Blackout Challenge – dava

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok, tez edildiği üzere Blackout Challenge üzere akımlara rağmen algoritmasını düzeltti mi? Şayet platformun kullanıcısıysanız, daha evvel bu üzere görüntülere denk geldiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.
 
Üst