Tabiat kazandı! ‘Bal ormanı’ taş ocağından kurtuldu

bencede

Member
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘bal ormanı’ ilan edilen ve jenerasyonu tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi’ndeki Levent köyünde, firma tarafınca taş ocağı projesi hazırlandı. Şirketin toplam ruhsat alanı 99 hektar olan toprakta birinci kademede 24,7 hektarlık alan için yaptığı müracaatta ‘ÇED gerekli değil’ sonucu verildi.

ORTAK BİLDİRİ İLE KARŞI ÇIKTILAR

Kentin organik tarım havzası Hemşin’de daha evvel imali planlanan hidroelektrik santraline karşı bir ortaya gelip, projeyi iptal ettiren AK Parti, CHP, MHP ve DÜZGÜN Parti ilçe liderleri ile 12 köy ve mahalle muhtarı, bu sefer Levent köyünde taş ocağına karşı birleşerek, ortak bildiriye imza attı.

PATİKA YOL DAHİ YAPTIRMADILAR

Yöre halkı ise doğal yapının bozulmaması için patika yol dahi yaptırmadıkları ormana açılmak istenen taş ocağı projesine karşı hukuk gayreti başlattı, 2018 yılının Aralık ayında iptal davası açtı. Tarafları dinleyen, sunulan raporları inceleyen Rize Yönetim Mahkemesi, ‘ÇED gerekli değil’ sonucunı iptal etti.

UZMAN KEŞFİ YAPILDI

Şirketin temyiz başvurusu üzerine Danıştay 14’üncü Dairesi, uzman incelemesi yapılması talebiyle sonucu bozdu. Belgenin iade edildiği Rize Yönetim Mahkemesi’nce oluşturulan 7 kişilik uzman heyeti taş ocağı açılmak istenen alanda incelemesi yaptı ve projenin bu hali ile işletilmesi durumunda fizikî ve biyolojik çevresel kıymetlerin ve ekolojik istikrarın tahribine, bozulmasına ve yok bulunmasına niye olacağı istikametinde sonucunı Rize Yönetim Mahkemesi’ne bildirdi.

‘HUKUKA VE MEVZUATA UYGUN DEĞİL’

Eksper raporu daha sonrası Rize Yönetim Mahkemesi taş ocağı projesine verilen ‘ÇED gerekli değil’ sonucu, bir daha iptal edildi. Mahkeme sonucunda şunlar kaydedildi:

“Geniş ve ayrıntılı arazi çalışmalarının yapılmadığı, alanın büyük kısmında erozyon riski tehlikesi bulunduğu, dava konusu alan üstündeki ve yakın etrafındaki orman alanlarının büyük kısmın yöresel iktisada katkısı olan, nektar bakımından varlıklı kestane, yaban yemişi, ıhlamur üretimi alanı olup flora ve fauna bakımından güçlü bakir orman olduğu, madencilik faaliyeti halinde gürültü, etraf kirliliği, çok tozlanma sebebi ile nektar bakımından varlıklı olan bitkilerin vakit içinde yok olacağı ve endemik tipler ile doğal hayatın direkt olumsuz etkileneceği, proje alanı etrafındaki ormanların ‘Doğal Yaşlı Ormanlar’ olmasından dolayı müdafaaya öncelikli alanlardan olduğu, yapılması planlanan proje alanı etrafında yaban hayvanlarının hayat ortamlarının olduğu, projenin gerçekleşmesi durumunda tozuma ve gürültüden dolayı yaban hayvanlarının ortamdan uzaklaşabileceğine dayalı, hiçbir değerlendirmenin bulunmadığı görüldüğünden, ‘ÇED gerekli değil’ sonucunda hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılarak, dava konusu sürecin iptaline karar verildi.”

‘BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR’

Hemşin ilçesi muhtarları, siyasi parti temsilcileri ve halkın bir ortada olduğunu belirten Hemşin Muhtarlar Derneği Lideri Sabri Kobal, “berabern güç, kuvvet doğar. Taşkınlık yapmadan, siyasi güç gösterisi yapmadan biz bu hadisede yararlı çıktık. Bu vadide tertemiz sular akmaya devam edecek. Doğayı korumak için bütün gayretimizi verdik. Burada doğal bir hayat, bu hayatta kaybolursa Hemşin’in bir manası kalmaz” dedi

‘DOĞA KAZANDI’

Dededen öğrendiği arıcılığı sürdüren Ali İhsan Bayrak da “Ben burada arıcılık yapıyorum. Devlet bize her türlü imkanı veriyor. Biz bu davayı kazandık, fazlaca memnunuz. Tabiat kazandı. Bu ormanlarda, derelerde yaşayan canlılar kazandı. Yazın bu derelerde çocuk sesinden duramazsınız. Çocuklar kazandı, hepimiz kazandı” diye konuştu.

‘EL ELE VERDİK, kararıNU ADIK’

Bal ormanlarının taş ocağı olmaması için uğraş verdiklerini anlatan Kasım Demirci, “Mücadelemiz tabiattı. Hemşin olarak tabiat için çaba ettik. Siyasi partiler, muhtarlar, halk olarak el ele verdik, kararınu da aldık. Umarım bizim elde etmiş olduğumuz sonuç, Türkiye’deki bu biçimde yerlere de örnek teşkil eder” dedi.

Mahkemenin verdiği karara fazlaca sevindiğini lisana getiren Murat Yazıcı ise “Bu verilmiş olan karar, vadinin Osmanlı devrinden bu vakte kadar gelmiş olan arıcılık külçeşidini sürdürmemizi sağlayacak. Buradaki ekosistemlerin bozulmaması için fazlaca hoş bir karar oldu. Hemşin olarak epeyce sevinçliyiz. Siyasalların ve muhtarların, vadiyi korumak için ortak noktada buluşması epey hoş bir olay. Yalnızca bugün için değil, gelecek vakitte bu tabiatta yaşamak isteyen beşerler ortasında hoş bir karar” diye konuştu.