Molotof kokteylleri uçuşuyor – polis linyit köyünün çevresine çit örüyor

DunyaVatandasi

New member
Lützerath’ta kömür köyünün tasfiyesi başladı. Newsblog’daki en önemli mesajlar.

Bir bakışta en önemli şeyler

Habeck, Lützerath’ın tahliyesini savunuyor

13:44: Şansölye Yardımcısı Robert Habeck, Kuzey Ren-Vestfalya’daki işgal altındaki linyit köyü Lützerath’ın boşaltılmasını savundu ve şiddetten vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Yeşiller Çarşamba günü Berlin’de, köyü korumak için çalışan iklim koruyucularına atıfta bulunarak, “Bana göre, artık kimsenin yaşamadığı boş Lützerath yerleşimi yanlış sembol” dedi. Bölgedeki diğer kasabalar kazılmayacaktı, oradaki insanlar kalabilirdi.

Tahliyenin dayandığı uzlaşma, Batı’da 2030 yılına kadar kömürü aşamalı olarak sonlandırmak için daha fazla yasal kesinlik yaratıyor. Federal Ekonomi Bakanı, “Siyasi çalışmalarım Almanya’nın başka yerlerinde de benzer bir şeyi başarmayı hedefliyor” dedi. “İklim korumasına hizmet eden bir anlaşma.”

Robert Habeck
Robert Habeck

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Lützerath tahliyesi hakkında: “Bu, iklimi korumaya hizmet eden bir anlaşma.” (Kaynak: Kay Nietfeld/dpa/dpa-resimleri)

Neyse ki, şimdiye kadar sadece polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı, diye ekledi Habeck. “Bırakın – her iki taraftan.” Şiddet olmamalı. “Bu sınır aşılmamalıdır.” Gösterilerin daha fazla iklim korumasını zorlamak için iyi nedenleri var. Burada ilerleme kaydetmek, zamanın en büyük görevidir. “Ee yapıyor muyuz.”

Polis eski tarım alanını boşalttı

13:35: Çarşamba öğleden sonra polis, Lützerath’ın linyit kasabasındaki eski bir tarım alanını temizlemeye başladı. Bir polis sözcüsü, “Bazı insanlar gönüllü olarak bölgeyi terk etti” dedi. Salonda aktivistler için ortak bir mutfak vardı. Sözcü başlangıçta daha fazla bilgi vermedi. Bir dpa muhabirinin bildirdiğine göre, polis memurları diğer salonlara da girdi.

Lützerath'ın Tahliyesi
Lützerath'ın Tahliyesi

Polis, aktivistlerin işgal ettiği bir ahırı boşalttı. (Kaynak: Oliver Berg/dpa/dpa-resimleri)

Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı polis memurlarına yönelik saldırıları eleştirdi

13:19: NRW İçişleri Bakanı Herbert Reul (CDU), Lützerath’ın linyit kömürü kasabasındaki geniş çaplı operasyon sırasında polis memurlarına yönelik saldırıları sert bir dille eleştirdi. Polis memurları kasabaya ilerlerken molotof kokteylleri ve taşlarla karşılandı. Çarşamba günü Bonn’da gazetecilere verdiği demeçte Reul, “Aslında hayrete düştüm ve insanların böyle bir şeyi nasıl yapabildiğini anlamıyorum.”

Artık tüm barışçıl göstericilerin şiddet yanlısı aktivistlerin eylemlerinden uzak durma görevi var. Başka bir yerde gösteri yapabilirsiniz, orada durup iş yerindeki polisi rahatsız ederek onlara yardım etmek zorunda değilsiniz” dedi.

urn:newsml:dpa.com:20090101:230109-99-151669
urn:newsml:dpa.com:20090101:230109-99-151669

Herbert Reul (CDU): “Aslında hayrete düştüm (…).” (Kaynak: Malte Krudewig/dpa)

200’den fazla ünlü tahliye çalışmalarının durdurulmasını istiyor

13:14: Açık bir mektupta 200’den fazla ünlü, iklim aktivistleri tarafından işgal edilen Ren Nehri’ndeki linyit maden bölgesindeki Lützerath köyündeki temizleme çalışmalarının derhal durdurulması çağrısında bulundu. “Der Spiegel” dergisi Çarşamba günü mektuba atıfta bulunarak, Lützerath’ta kömürün taranmasının “sadece bir köyün varlığı meselesi değil, aynı zamanda küresel ve iklim politikasında trend belirleyen bir neden” olduğunu bildirdi.

İmzacılar arasında aktrisler Katja Riemann, Thelma Buabeng, Pheline Roggan, oyuncular Peter Lohmeyer ve Robert Stadlober ile Sportfreunde Stiller, Deichkind ve Revolverheld grupları, piyanist Igor Levit ve etkileyici Louisa Dellert yer alıyor.