Minimum fiyat toplantısı bitti… Türk-İş: Teklifimiz 9 bin lira

uçanteneke

New member
Asgari Fiyat Tespit Komitesi’nin 2023’te geçerli olacak taban fiyat sayısını belirleme çalışmaları kapsamındaki üçüncü toplantısı bitmiş oldu. Toplantı daha sonrası konuşan Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, “Teklifimizi bakan beyefendiye ve kurula ilettik. Bizim resmi teklifimiz 9 bin TL. Olursa imzalarız, şayet olmazsa masada olmayız” dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, toplantıya girişinde basın mensuplarının soruları üzerine insanların umutla yeni sayısı beklediğini belirterek, “İnşallah onların umutlarını boşa çıkartmayacak bir sayı üzerinde uzlaşırız, üçlü mutabakat biçiminde imzalarız. İsteğimiz bu yönde” demişti.

Milyonlarca çalışanı direkt etkileyen minimum fiyat pazarlıklarına sona gelindi. Bugün üçüncü kere toplanan olan Minimum Fiyat Tespit Komitesi’nin 2023 yılı için uygulanacak taban fiyata ait mutabakata varması bekleniyor.

Net 5 bin 500 lira

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirasını brüt minimum fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta primi oluşturuyor.
 
Üst