Meta’nın Giphy mutabakatına pürüz çıktı!

AliDayı

New member
Meta’nın Giphy mutabakatına pürüz çıktı! Ekim ayında ‘Meta’ ismiyle bir daha markalaşan Facebook, GIF üretim ve paylaşım aracı Giphy’yi Mayıs 2020’de satın aldı. Başta Instagram olmak üzere şirket çatısı altındaki toplumsal medya uygulamalarıyla entegre edilmesi hedeflenen Giphy, 400 milyon dolara mâl oldu. Mark Zuckerberg’in CEO bakılırsavini yürüttüğü Meta’nın planları suya düşebilir.

Financial Times’ın bahse yakın kaynaklardan edindiği bilgilere nazaran, İngiltere’nin rekabet kurumu Meta – Giphy muahedesini engellemeye hazırlanıyor. Muahedenin yaratabileceği rekabet zahmetlerini uzun müddettir inceleyen Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), Meta’ya ilişkin toplumsal ağlar ile Giphy’nin birleşmesinin rekabete alışılmamış olduğunu düşünüyor.


Giphy, Facebook’a haksız bir avantaj sağlayabilir

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), Ağustos 2021’de Meta’nın (o devir ismiyle Facebook) Giphy’yi satın almasını ‘rekabete zararlı’ olarak nitelendirdi. Uygulamanın Facebook’un denetimine geçtiği takdirde, Snapchat ve TikTok üzere Giphy’yi kullanan rakip toplumsal medya platformlarına karşı şirketin haksız bir avantaj elde edeceğini belirtti.


CMA, devam ettiği soruşturmanın bir modülü olarak Ekim ayında Facebook’a 70 milyon dolar para cezası verdi. Bu cezanın niçini ise, şirketin Giphy uygulamasını satın aldıktan daha sonra rekabeti nasıl koruyacağı konusunda kâfi bilgi vermemesinden kaynaklanıyor. Facebook, CMA’nın gerekliliklerine uymak için elinden gelenin en düzgününü yaptığını söyleyerek para cezasına itiraz etti.

Bir Meta sözcüsü, açıklamasında CMA ile tıpkı fikirde olmadıklarını belirterek şunları söylemiş oldu:

CMA’nın ispatlarla desteklendiğine inanmadığımız ön bulgularına katılmıyoruz. Gösterdiğimiz üzere, bu birleşme Birleşik Krallık’ta ve dünyanın her yerinde Giphy’yi ve hizmetlerimizi kullanan şahısların ve işletmelerin çıkarınadır. Muahedenin rekabete ziyan verdiğine dair yanlış algıyı gidermek için CMA ile çalışmaya devam edeceğiz.

Business Insider’ın haberine göre, Rekabet ve Piyasa Otoritesi yeni sonucunı 1 Aralık’a kadar açıklayacak. İngiltere’de sağlanan bir mal yahut hizmetin ülkedeki pazarın yüzde 25’inden çoksını denetim etmesi durumunda CMA’nın satın alma üzerinde yaptırım yetkisi var. Rekabet otoritesinin bulgularına göre, Meta – Giphy birleştiğinde İngiltere’nin aranabilir animasyonlu çıkartma paketi pazarının yüzde 80-90’ına hakim olacak.
 
Üst