Meta’da kıyım başladı! Zuckerberg, çalışanları uyardı

AliDayı

New member
Meta’da kıyım başladı! Zuckerberg, çalışanları uyardı Popüler toplumsal medya platformlarının sahibi Meta Platforms, işe alım ve çalışan konusunda siyasetini değiştirmiş üzere görünüyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in servetini yarı yarıya kaybetmesinden daha sonra, tüm çalışanlara ihtar iletisi gönderdiği bildirildi. Meta’daki işe alım süreci de durduruldu.

Meta işten çıkarma sürecine girdi

Tüm teknoloji şirketlerini etkileyen ekonomik sakinlik, Meta’yı da vurmuş üzere görünüyor. Bloomberg’de yer alan habere nazaran, Meta’daki iş ve çalışma sürecinde kalıcı değişikliklere gidilebilir. CEO Mark Zuckerberg’in çalışanlara gönderdiği bir e-postada, “bir daha yapılanma ve küçülme” olabileceğini ima ettiği açıklandı.


Bloomberg tarafınca ortaya çıkarılan iletide Mark Zuckerberg, iktisattaki çatlağın şirketi de etkilediğine dikkat çekti. “Ekonominin şimdiye kadar daha net bir biçimde istikrara kavuşacağını ummuştum, lakin çabucak hemen o denli görünmüyor. Bu yüzden daha kollayıcı bir biçimde planlanmalıyız” dedi.Meta’nın tüm yeni işe alım süreçlerini askıya aldığı bildirildi. Şirketin ayrıyeten staj ve kontrat ile çalıştırdığı bireylerle de yollarını ayırmak istediği aktarıldı. Ek olarak, halihazırda Meta’da çalışan şahısların maaşlarında düşüş yaşanabileceği lisana getirildi. Çalışan sayısı azaltma sonucu ise ekip başkanlarına bırakılmış durumda.

Meta sözcüsü e-postayla ilgili yorum yapmaktan kaçındı, fakat Zuckerberg’in Temmuz ayında misal bir ihtarda bulunduğunu hatırlatalım. “Planımız, gelecek yıl boyunca işçi sayısını istikrarlı bir biçimde azaltmak. Biroldukca takım küçülecek, bu biçimdece enerjiyi başka alanlara kaydırabiliriz” demişti.


Son olarak Forbes, Zuckerberg‘in servetini 53.4 milyar dolar belirledi. Meta’nın yöneticisi, Elon Musk ve Jeff Bezos üzere isimlerin bir çok gerisinde ve dünyadaki en güçlü 20. kişi pozisyonunda. Zuckerberg’in yeni yıla 125 milyar dolarlık servetle başladığını hatırlatalım.

Peki siz Meta işten çıkarma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!
 
Üst