Merkez Bankası çark etti! Başları karıştıran döviz bildirisinde değişiklik

uçanteneke

New member
Dün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği “Bankalar bu karardan daha sonra dövizde karşılık ayırmamak için müşterilerine döviz bozun baskısı yapacak; yakında dövize eksi faiz verirlerse şaşırmamak lazım” formunda yorumlayan bankacılar bildiride revize beklediklerini belirtmişti.

Bankacıların beklediği revize Anadolu Ajansı’nın geçtiği “Finansman şirketleri için zarurî karşılık oranları süreksiz mühletle sıfıra çekildi” başlıklı haberde yer aldı. Yapılan değişiklikte “23 Nisan’da yapılan değişiklikle finansman şirketlerinin mecburî karşılık oranları bankalar ile tıpkı düzeye getirilmişti. Finansman şirketlerine uygulanacak Türk lirası mecburî karşılık oranları vadelere göre yüzde 3-8 ve yabancı para zarurî karşılık oranları yüzde 5-21 seviyesinde bulunuyordu” sözü eklendi.

bu biçimdece bankaların uygulama haricinde olduğu ve yalnızca finansman şirketlerini kapsadığı açıklandı. Bugün AA’da yer alan haberde;

“Yapılan değişiklikler kapsamında, bildirime mecburî karşılığa tabi yükümlülüklere ait süreksiz bir unsur eklendi.

Bu husus ile finansman şirketleri için Türk lirası ve yabancı para yükümlülükler kapsamında uygulanan mecburî karşılık oranları 13 Mayıs (dahil) hesaplama tarihine kadar sıfıra indirildi. Öte yandan finansman şirketlerinin yabancı para yükümlülükleri için zarurî karşılık oranlarının, 13 Mayıs’tan 23 Aralık’a kadar ise yüzde 3 olarak uygulanması karar altına alındı.

Uygulama ile finansman şirketlerine likidite idaresi açısından kolaylık sağlanmasının yanı sıra bu şirketlerin kredilerinin hedeflenen alanlara ve yurt haricinden yahut yabancı para cinsinden fonlama imkanlarına yönlendirilmesi amaçlanıyor.

23 Nisan’da yapılan değişiklikle finansman şirketlerinin mecburî karşılık oranları bankalar ile birebir düzeye getirilmişti. Finansman şirketlerine uygulanacak Türk lirası mecburî karşılık oranları vadelere bakılırsa yüzde 3-8 ve yabancı para zarurî karşılık oranları yüzde 5-21 seviyesinde bulunuyordu.”
sözü yer aldı.
 
Üst