Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında ortaya çıkmasının manası

uçanteneke

New member
Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun bir inzivadan daha sonra geçen hafta Silivri’deki gaz depolama tesisinin açılışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın yanında ortaya çıktı.

Bu herkesi şaşırttı. Zira Mehmet Şimşek, Ali Babacan’la birlikte AKP’nin “ortodoks”, yani bilindik, öteki ülkelerde epey sayıda örneği/benzeri bulunan iktisat siyasetlerinin temsilcisiydi. Erdoğan, başkanlık sistemine geçildikten daha sonra bu siyasetleri reddetmiş, Mehmet Şimşek’in yerine de Berat Albayrak’ı atamıştı. bu vakitte Şimşek ortadan kayboldu. DEVA’ya geçeceği tarafında söylentiler vardı…

Mehmet Şimşek’in uzun bir ortadan daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında ortaya çıkmasının art planını Ankara’daki kaynaklarıma sordum… Evvel her insanın aklındaki soru: Nebati’nin yerine Şimşek mi geliyor?

Ankara’da bu biçimde bir bilgi ve beklenti yok. Erdoğan’ın Şimşek’i yanına alması, bir değişiklikten fazla “karşı tarafa” geçmediği/geçmeyeceği istikametinde bir ileti olarak görülüyor.

Mehmet Şimşek’i Erdoğan’la birlikte gösteren fotoğraftan çıkan diğer bildiriler da var:

⦁ Tabana “Ekonomi siyasetlerinde gerekirse geri vites yapabilirim” iletisi.
AKP tabanı enflasyondan rahatsız. Değerli bir kısmı buna başkanlık devrinde uygulanan, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin kelamıyla “Heteredoks” iktisat siyasetlerinin niye olduğunu biliyor. Erdoğan Mehmet Şimşek’le bu bölüme, bir daha seçilirse AKP’nin birinci periyodundaki iktisat siyasetlerine dönebileceği bildirisi verdi.

⦁ Parti ortasında Nebati’nin değiştirilmesini isteyenlere “Olabilir, lakin denetim bende” bildirisi.
Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı üzere AKP’nin ağır toplarının iktisat idaresinde değişiklik istediği tarafındaki argümanlar ne vakittir konuşuluyor. Mehmet Şimşek’in Erdoğan’la birebir kareye girmesi onlara da bir bildiri.

⦁ Albayrak takımına “Alternatifim Şimşek” mesajı…
Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan apansız istifa etmesinden bu yana ortada görünmüyor ancak onun atadığı isimlerin iktisat idaresinde tesirli olmaya devam ediyor. Mehmet Şimşekli fotoğraf, Albayrak ve grubuna de ileti.

⦁ Mehmet Şimşek’in farkında olmadan verdiği bildiri: “Yeni bir meslek oluşturamadım. Siyasete ve siyasetçi kimliğime geri döndüm.”
Şimşek’in memleketler arası finans kuruluşlarından teklifler aldığı, epeyce büyük bir İslami fonun yöneticiliğini üstlendiği söyleniyordu. Aslında siyaset öncesinde memleketler arası yatırım bankası Merrill Lynch’te vazife yapan Şimşek’in gibisi bir bakılırsave geri döneceği istikametindeki beklenti saçma değildi. Lakin bu gerçekleşmedi. Mehmet Şimşek’in misyon aldığı İslam Kalkınma Bankası bünyesindeki Transform Fund’ın fonksiyonu, İslam Kalkınma Bankası’nın emelleri doğrultusunda sivil toplum kuruluşları dahil çeşitli platformlara dayanak sağlamak ve gündem oluşturmakla hudutlu. Mehmet Şimşek burada “Board Of Trustees” üyesi. Vakıf mütevelli heyeti üyeliği olarak Türkçeye çevirebiliriz. Ağır bir misyon değil, bir nevi istekli danışmanlık…

Son kelam: Mehmet Şimşek’li fotoğrafın kazananı Erdoğan. Şimşek’e bakılırsav verse de vermese de…