Maduro: Türkiye Venezuela’yı her şartta destekledi

DunyaVatandasi

New member
Maduro: Türkiye Venezuela’yı her şartta destekledi Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, Venezuela-Türkiye Ortak İşbirliği Komitesi 3. Toplantısı’nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, “Karma kurul toplantılarında KOBİ’ler, turizm, havayolu ve ticaret kontakları, sıhhat alanı üzere büyük konularda ilerlemeler sağladık.” açıklamasında bulundu.

İki ülke içindeki dostluğa değinen Maduro, “Bu karma komite çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a özel bir selam göndermek istiyorum. Ülkemizin büyük dostu, bizim büyük dostumuz. Türk halkıyla bir arada Venezuela’yı her şartta destekledi. Onunla bir yol açtık, ortak faydalarımız için bir kardeşlik ve iş birliği yolu inşa ettik.” diye konuştu.

Maduro, “Türkiye, en güç kaideler altında her vakit yardım etmek için Venezuela halkının yanında oldu, tıbbi yardımlarda bulundu” tabirini kullandı. Türkiye’nin Venezuela’ya uygulanan yaptırımların karşısında olduğunu aktaran Maduro, “Son senelerda Türkiye ile Venezuela içinde epeyce kuvvetli siyasi ve diplomatik inanç temelleri oluşturduk.” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ BARIŞI TESİS ETMEYE ÇALIŞTIĞI İÇİN TEBRİK EDİYORUM’

Maduro, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinerek, “Türk hükümetini, Rusya ve Ukrayna içinde barışı tesis etmeye çalıştığı için tebrik ediyorum. Onlara diplomatik uğraşlarında en yeterli muvaffakiyetleri diliyorum. Umarız en yakın vakitte barış haberlerini alırız.” diye konuştu.

Ülkesine yatırım daveti yapan Maduro, “Venezuela artık kendini toparlamaya başladı, artık adım adım kendi eforuyla ilerlemekte. Türk yatırımcılar buraya gelsin, yatırım yapsın zira epey geniş bir ekonomik portföyümüz var. Türklerin burada yatırım yapma vakti geldi.” değerlendirmesinde bulundu.