Kritik ziyaret daha sonrası Blinken’dan birinci açıklama: Ukrayna başardı

DunyaVatandasi

New member
Kritik ziyaret daha sonrası Blinken’dan birinci açıklama: Ukrayna başardı Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumları 61 gündür sürerken ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir arada 24 Şubat’ta başlayan Rus işgalinin akabinde birinci defa Ukrayna’ya giden ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Polonya-Ukrayna hududunda Ukrayna Genel Lideri Zelenskiy ile görüşmesinin bilgilerinı paylaştı.

‘RUSYA BAŞARISIZ OLUYOR’

Polonya’da basın toplantısı düzenleyen Blinken, yaptıkları ziyaretle ABD’nin Ukrayna hükûmeti ve halkına yönelik dayanağını direkt olarak gösterme talihi bulduklarını söylemiş oldu. Blinken “Başkan Zelenskiy, Lider Joe Biden’ın liderliği, Amerikan halkının inanılmaz takviyesine yönelik minnettarlığını lisana getirdi. Bunun karşılığında biz de onun liderliğine ve Rusya akınlarını geri püskürtme, dik durma konusunda Ukraynalıların yüreğine ait derin hayranlığımızı lisana getirdik.” dedi.


Blinken, toplantıda savaşın ikinci ayında, bundan daha sonrasına dair görüşlerini de paylaştıklarını anlattı. Blinken, Rusya’nın taarruzlarını sürdürdüğü, ölümlerin artmaya devam ettiğini belirterek “Ukraynalılar direniyor. kuvvetli duruyorlar. Bunu, dünyanın dört bir yanından koordine ettiğimiz dayanakla gerçekleştiriyorlar. Ortaya koyduğumuz strateji, Ukrayna’ya dev dayanak, Rusya’ya yönelik dev baskı, 30’dan fazla ülkenin iş birliği gerçek sonuçlarını gösteriyor. Rusya’nın savaş maksatlarına gelindiğinde, başarısız olduklarını, Ukrayna’nın başardığını görüyoruz” dedi.


Zelenskiy, Blinken ve Austin ile Ukrayna’ya yapılacak yardımlar ile Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların güçlendirilmesi bahislerini ele aldıklarını açıklamıştı.
 
Üst