Kanada’da kemikleri bulunan çocuklar için anma

DunyaVatandasi

New member
Kanada’da kemikleri bulunan çocuklar için anma Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okuluna ilişkin bölgede 24 Haziran günü ortaya çıkarılan ve resmi kayıtlarda olmayan mezarlarda kemikleri bulunan 751 çocuk için dün bir anma gecesi düzenlendi. Cowessess First Nation Kurulu tarafınca düzenlenen anma gecesi, mezarların olduğu bölgeye kurulan yerli çadırında dua ile başladı.

Mahallî saatle 19.30’da başlayan gecede, yerlilerin dua etmek için kutsal kabul ettikleri otlar ve reçinelerin yakılması ve dumanının bölgeye dağıtılması gerçekleştirildi.

çabucak sonrasında hürmet duruşuna geçen iştirakçiler, yıllar evvel kaybettikleri çocukları için sükunet içinde dua etti. Anma gecesinin dua kısmına iştirak, Kovid tedbirleri niçiniyle 150 kişi ile sonlandırılırken, başka iştirakçilerin toplumsal uzaklık kaidesiyle geceyi uzaktan izlemelerine müsaade verildi.

Gecede, saatler mahallî saatle 19.51’i (7.51) gösterdiğinde 751 çocuk için 751 güneş güçlü ışık yakılarak mezarlık bölgesine yerleştirildi. Anma gecesi yapılan konuşmaların akabinde bitmiş oldu.

“10 YIL EVVEL SİNCAPLAR ÇIKARMIŞTI”

Cowessess First Nation Kurulu İdare Heyeti Üyesi Jonathan Lerat da, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bölgedeki birinci çocuk kemiklerini 10 yıl evvel gördüklerini yazdı.

Lerat paylaşımında, “Yaklaşık 10 yıl evvel Cowessess Su Fabrikasında işten çıkmış konuta yürüyordum. Artık yanmış kilisenin karşısındaki itfaiyenin gerisine yürüdüm. Sincaplar tarafınca kazılıp çıkarılmış birtakım kemiklere rastladım. Bir büyüğümü çağırdım. ‘Çocuk kemikleri’ dedi, toplayıp merasimle gömdü” tabirlerine yer verdi.

Lerat buldukları kemiklerin, Marieval Yatılı Kilise Okulunun gerisinden 10 metre kadar ileride olduğu bilgisini de paylaştı.

İKİ KİLİSE DAHA YANDI

Öte yandan British Columbia eyaletinde Katolik Kilisesine ilişkin iki tarihi kilise daha çıkan yangında kül oldu.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP’den yapılan açıklamada, Similkameen bölgesindeki kiliselerin alevler ortasında kaldığı ve her ikisinin de büsbütün yıkıldığı açıklandı.

British Columbia eyaletinde 21 Haziran günü de, 215 çocuk kemiğinin bulunduğu Kamloops Yatılı Kilise Okuluna 200 kilometre uzaklıktaki iki farklı tarihi kilise kundaklanarak yakılmıştı.

Polis, yangında sıvı yanıcı kullanıldığını ve iki kilisedeki yangının tıpkı saatlerde çıktığını belirterek, olayın kuşkulu olduğunu duyurmuştu.