İtalya’dan güç krizine ‘dev’ bütçe

uçanteneke

New member
İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, 2023 için hazırladıkları 35 milyar euroluk bütçenin 21 milyardan fazlasını güç krizine ayırdıklarını belirtti. Meloni, sağ koalisyon hükümetinin dün gece saatlerinde onayladığı 2023 bütçesinin bilgilerinı bu sabah düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. Meloni, hükümetini tam bir ay evvel kurduğuna dikkati çekerek, “Bu hükümet, bir ay kadar bir müddetde siyasi vizyonunu ve tercihlerini ortaya koyan bir bütçe hazırladı. Bundan son derece memnunum” dedi.

Bütçeyle orta sınıfa yardım edileceğini ve zenginlerin kayrılmayacağını lisana getiren Meloni, “Bunu geleceğe yönelik argümanlı, gözü pek ve dengeli bir bütçe olarak değerlendiriyorum. 35 milyar euroluk bütçemizde iki ana önceliğimiz var; büyüme ve toplumsal adalet. Yani üretici kısmı garanti altına almaya çalışırken, ailelere, kırılgan savunmasız ve düşük gelirli kategorilere dikkatle yaklaştık” diye konuştu.

Bütçede artan güç maliyetleri karşısında işletmelerin ve ailelerin faydasına olacak biçimde müdahaleler öngörüldüğünü aktaran Meloni, “yemin ettiğimiz üzere 35 milyarlık bütçede, 21 milyarla en büyük harcama kalemini güç krizine ayırdık. Şirketlerin bu bahisteki vergi kredilerini onaylayıp artırıyoruz. Ayrıyeten aileler için de devlet faturaları düşük tutmak için müdahale ediyor” tabirlerini kullandı

Meloni, daha evvel basına da yansıyan ekmek ve süt üzere temel besinlerde KDV indirimine gitmediklerini buna karşılık belediyelerin ağını kullanarak kimi besin hususlarının meblağlarını düşürmek için 500 milyon euro tahsis ettiklerini kaydetti.

2019’da devrin hükümetince yürürlüğe alınan “vatandaşlık geliri” isimli toplumsal güvenlik programının kaldırılacağı sinyalini veren Meloni, devletin 18-60 yaş içindeki insanların iş bulmasına yardımcı olması gerektiğini belirterek, “İlkelerimize bağlıyız. Çalışamayanları ve gebe olanları koruyoruz. Her kim çalışabilir durumdaysa bu program gelecek yılın sonunda kaldırılacak ve 8 ayda uzun müddetliğine de başvurulamayacak. Bu program 3 yıldır yürürlükte ve işe yaramadı. Birtakım İtalyanlar için sonsuza kadar sürmesi gerekiyor” halinde konuştu.

Meloni, bu bütçeyle ailelere ve doğuma yönelik takviyeleri artırdıklarını belirterek, son senelerdaki hükümetlerin bilakis bu hususta 1,5 milyar euroluk kaynak ayırdıklarını ve çocuk yardımlarını da artırdıklarını söylemiş oldu.

Düzensiz göç konusu

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya gelişlerinde karşılanması ve bir daha yerleştirmeyle AB üyesi ülkeler içinde paylaştırılması konusunda Fransa ile yaşadıkları gerginliğin hatırlatılması üzerine Meloni, bu mevzuda Fransa ile diyaloglarının sürdüğünü, diplomatik açıdan bir yanlış yapmadıklarını söz etti.

“Düzensiz göçte İtalya tek varış noktası olamaz. Bu mevzu Avrupa’nın tamamını ilgilendiriyor” diyen Meloni, bu konuda AB Komitesi’nin hazırladığı 20 unsurluk öneriyi inceleyeceğini, bütçe hazırlığı ötürüsıyla vakit bulamadığını söylemiş oldu.

Bu ortada, basında çıkan yorumlarda ayrıyeten, seçim kampanyası devrinde seçmenlere vadedilen vergi indirimlerinin bu bütçede fazlaca yer bulmadığı söz edilirken, 2023 bütçesinin, öngördüğü tedbirler prestijiyle bundan evvelki Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin benimsediği “ihtiyatlı” çizgiyi sürdürdüğü açıklandı.
 
Üst