İkizköylülerin ‘Zeytinlik’ direnişine çığ üzere dayanak

bencede

Member
KARAR HABER MERKEZİ

Resmî Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle elektrik üretiminde kullanılan kömür alanı ve zeytin ağaçlarının birebir yere rastlaması durumunda, zeytinliklerin şirketler tarafınca kesilebilmesinin önünün açılmasına reaksiyonlar çığ üzere büyürken Muğla İkizköy’de Limak-YK Güç iştiraki zeytin ağaçlarını sökmeye başladı.

Bunun üzerine İkizköylüler ve yöre halkından büyük reaksiyon gelince şirket geri adım atmak zorunda kaldı. Bölge halkının direnişi bugün de devam ederken, etraf vilayetlerden gelen iklim aktivistleri, baro liderleri ve halk da köylülerin direnişine dayanak oldu.

“BUNLARIN NELERE MAL OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Muğla Barosu Lideri Cumhur Uzun, bugünkü direniş hareketinde şunları söylemiş oldu:

Geçen yıl ormanların kesilmesiyle ilgili başlatılan ve fiili olarak direnişe dönüştürülen Akbelen ormanları sürecinde 31 Mart günü bu defa bir daha tıpkı fosil yakıt kömür için bu kere zeytin ağaçlarımızın sökülmesine giden sürecin önünü açan bir yönetmelik yayınlandı.

Bu yönetmelikle muhtaçlık duyulması ve Tarım Müdürlüğü’nden görüş alınması, uygunluk alınması halinde yeraltında bulunan kömür madenin, üzerindeki ağaçlar sökülmek suretiyle kaldırılabileceğine işaret ediyordu. Sekiz köy ve Akbelen yöresi aslına bakarsanız daraltılmış olan bu etrafında ömür alanında bunların nelere mal olduğunu fazlaca yakından bilen ve bu niçinle şahsen hayatlarının ortasında bunu deneyimleyen arkadaşlarımızdan konseyiydi ve birinci tesirini ne yazık ki bir daha ormanlarımızın yanında zeytinlik alanda söküm çalışmalarının yaşanması ile gösterdi.

olağan olarak bu söküm çalışmalarının başlamasından evvel bunun yaratabileceği tesirler konusunda hepimiz ve en başta İkizköy ve Akbelen gönüllüleri dernekleri, yaşanabilecekleri önnazarann davayı açarak yürütmeyi durdurdu.

“BİR AĞACI KURTARMAKLA BAŞLAYACAĞIZ HER ŞEYE”

Aydın Barosu Lideri Avukat Anıl Uzman de direnişe dayanak vermek için gelenler içindeydı.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Yetkin’in sözlerinden öne çıkanlar şöyle:

“Ben buradaki direnişin, buradaki ağaç katliamına dur diyen tüm Efe yürekli köylülerimizin, vatandaşlarımızın, baro liderlerimizin, meslektaşlarımızın gönülle, hayata bağlılıkla bu ağaçları savunacaklarını inancımla geldim. Aydın’dan tüm meslektaşlarımın da selamlarını iletiyorum size.

Ölümsüz ağaç lakin HAYAT ağacıdır zeytin. Birebir sıkıntıdan Aydın’da biz de mustaribiz. Biz en yakın vakitte Aydın’daki jeotermal alanları için zeytin alanlarının talan edileceğini de biliyoruz.

Lakin bizde Sayın Başkan’ımın sizlere sunduğu arz ettiği üzere bizde birinci dakikada çabucak reaksiyonumuzu vererek Danıştay’da bu yönetmeliğin iptali için müracaatlarımızı yaptık. Yürütmeyi durdurma talebimizi de sunduk. Burada bir hususu daha belirtmek istiyorum. 1939 yılında ‘Zeytin Ağacının Korunması Hakkında Kanun’ çıktı Türkiye için. Fakat yıl 2021 de zeytin ağaçlarını bir yönetmeliğin bir unsuruna dayanarak yalnızca güç üretmek emeliyle yok edilmesine müsaade verilmek isteniyor. Buna lakin hukuksal taraftan direndik. Fakat temel olan gönüllülerle ve daima birlikte direnmek. Bir ağacı kurtarmakla başlayacağız her şeye. Bir ağacı kurtaracağız, bir ömrü kurtaracağız, bir ormanı kurtaracağız, hayatlarımızı kurtaracağız… Ve şunu asla unutmamak gerekiyor: Bu ağaçlar, bu ormanlar, bu zeytinler bize dedemizden miras falan değil. Bunlar bize çocuklarımızın emaneti, vatanımızı emaneti… Bu niyetlerle hepinizi hürmetle, sevgiyle selamlıyorum. ‘Yüreğinize sağlık’ diyorum. Çok teşekkür ediyorum.”

“BİZİM ONLARA TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR”

İzmir Barosu Lideri Özkan Yücel de aksiyona takviye oldu.

Harekette konuşma yapan Yücel’in söylemiş olduklerinden öne çıkanlar şöyle:

“Az evvelden bize teşekkür etti arkadaşlar. Dediler ki, “İyi ki varsınız yeterli ki geldiniz. Dayanağınız bizi kuvvetli kılıyor.” Tam aksisi teşekküre gereksinimi var. Tam aykırısı bir teşekkürü burada bulunanları burada direnenlere, ağacına, toprağına, tabiatına sahip çıkanlara teşekkür etmek gerekiyor. Bizim onlara gönülden bir teşekkür etmemiz gerekiyor. Yaşadıklarınızın farkındayız. Eminim sizler de farkındasınız yoksa burada olmazdınız.”

Egeçep Eş Sözcüsü ve İkizköy Avukatlarından Av. Doğu Işık, 31 Mart günü yaşanan zeytin ağaçlarının sökülmesi teşebbüsüne ait, ‘kesinlikle izahı olamaz’ sözlerini kullandı.

Işık’ın yaptığı konuşmadan evvel çıkanlar şöyle:

“Egeçep olarak direnişin 261. Gününde İkizköylülerin yanındayız. 31 Mart günü yaşananların ömrün olağan akışı içerisinde mutlaka bir izahı olamaz. Yasaya alışılmamış yok kararında olan bir yönetmelik çıkardılar o yönetmeliğe dahi uygun davranmıyorlar, oldu bittiye getirilerek zeytinler, zeytin ağaçları katledildi. Fakat bizler her yerde her vakit zeytinimizi, tabiatımızı muhafazaya devam edeceğiz. Egeçep’ten tüm Akbelen direnişçilerine selam olsun.

İkizköy’ün Dostları ismine açıklama yapan İkizköy hukuk takımından Av Yankı Tan: 1 mart 2022 tarihinde Tesadüf olmadığını bildiğimiz bir biçimde Akbelen ormanında yapılacak keşfe saatler kala yürürlüğe giren maden yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin tesirleri Danıştayın bu kadar yaşamsal bir mevzuda dahi ağır işleyen düzenekleri yürütmeyi durdurma sonucunı değerlendirene kadar 31 mart 2022 tarihinde kendini bir daha Akbelen ormanında göstermiştir. İkizköy’ün kamulaştırılmış ışıkdere mevkiinde 3 yıldır zeytincilik kanununa dayanarak Akbelen sakinlerinin ve dostlarının kestirmediği zeytin ağaçlarının YK GÜÇ AŞ.’ni iş makineleri ile taşınmak ismi altında katledildiği haberini aldık. Büyük bir kısmı kesimlere ayrılmış 80-100 yaşlarında 17 adet zeytin ağacının sökülmüş olduğunu tıpkı gün olay yerine giden meslektaştaşlarımızdan öğrendik.”

“GEREKİRSE BEN TOPRAĞIN ALTINA GİRECEĞİM”

Bölge halkından bir vatandaş da direnişe ait gayretini şu sözlerle anlattı.

“Şurada yok olan köyümde yapamadığımı 3 yıldır yapmaya çalışıyorum. O madem buraya geçmesin diyetek bir ağacın gitmesin diye, 3 yıldır direniyorum. Buradan buraya geçmeyecekler. Gereksirse ben toprağın altına gireceğim fakat şu cehennemi şu cennete değişmeyeceğim. Buradaki zeytinleri kurtaramadık fakat burası için elimden ne geliyorsa yapacağım.”