Hackerlar: Trendyol’un işçi ayrıntılarını ele geçirdik

uçanteneke

New member
30 milyondan fazla müşterisi bulunan ve taşınabilir uygulaması bugüne kadar 45 milyondan fazla defa indirilen Trendyol’un çalışanlarının ayrıntılarını ele geçirdiklerini söyleyen bilgisayar korsanları, internet üzerinden bu dataları satışa çıkardı.

Bilgisayar korsanlarının ele geçirdiklerini argüman ettikleri bilgilerde, Trendyol’un Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Zeki kuvvetli Kaya dahil olmak üzere çeşitli ünitelerde çalışan şahısların Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı numarası, telefonu ve maaş bilgisi bulunuyor.

Müşteri ayrıntıları hakkında bilgi yok

Bilgisayar korsanları, müşteri detaylarıne dair bir sızıntı olduğunu belirtmezken bu mevzuyu ‘gizli’ tutmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Saklı tuttukları müşteri ayrıntıları hakkında rastgele bir ispat sunamayan bilgisayar korsanları, ayrıntılı bilgilendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacaklarını söylemiş oldu.

Trendyol: Sızıntı sistemlerimizden kaynaklanmamaktadır

Trendyol tarafınca halktv.com.tr’ye yapılan resmi açıklamada ise sızıntı savları reddedilirken, “Sızıntının kaynağına ait incelemelerimiz devam etmekle bir arada şu ana kadarki ayrıntılarımız ışığında, sızıntı Trendyol sistemlerinden kaynaklanmamaktadır” denildi.

Trendyol CTO’sunun ve birtakım çalışanın datalarının sızdırılmasına dair ise Trendyol, “Bahsi geçen bilgi sızıntısı hayli kısıtlı bir küme çalışanımızın bilgilerine ilişkindir. Sızıntıdan etkilenen kısıtlı küme çalışanlarımız husus ile ilgili bilgilendirilmiştir” sözlerini kullandı.

Trendyol tarafınca halktv.com.tr’ye yapılan açıklamanın tamamı şöyleki:

“Dün akşamdan bu yana farklı şirketlerin etkilendiği bir data sızıntısı hakkında savlar toplumsal medyada paylaşılmaktadır. Öncelikle şunu tabir etmek isteriz ki; takımlarımız ilgili resmi kurumlarla işbirliği halinde mevzuyu takip etmekte gerekli aksiyonları almaktadır. Sızıntının kaynağına ait incelemelerimiz devam etmekle birlikte şu ana kadarki ayrıntılarımız ışığında, sızıntı Trendyol sistemlerinden kaynaklanmamaktadır.

Bahsi geçen bilgi sızıntısı epeyce kısıtlı bir küme çalışanımızın datalarına ilişkindir. Sızıntıdan etkilenen kısıtlı küme çalışanlarımız mevzu ile ilgili bilgilendirilmiştir.

Şirketimiz şahsi dataların güvenliği ve mahremiyeti koruyabilmek ismine gerekli olan her türlü teknik ve idari tedbiri almaktadır. Trendyol müşterileri ve satıcıları durumdan etkilenmemiştir. Bahis hakkında teknik, risk ve hukuk ünitelerimiz geniş kapsamlı kontrol faaliyetlerini sürdürmekte olup şu ana kadar rastgele bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Bu süreçte ortaya çıkacak temelsiz ve karalayıcı nitelikteki paylaşımlar ve savlarla ilgili türel ve cezai yargı yollarına başvurma haklarımızı gizli tuttuğumuzu da belirtmek isteriz.”


Ne olmuştu?


Yemek Sepeti’nin 19 milyon abonesinin şahsi datalarının Kasım 2021’de bilgisayar korsanları tarafınca çalınmasının akabinde birebir hacker kümesi, ‘Yemek Sepeti’yle para konusunda anlaşamadık’ diyerek kimi data ve ayrıntıları gazetecilerle paylaşmıştı.

Bilgisayar korsanları gönderdikleri iletide, Türkiye’deki biroldukça şirketi hacklediklerini ve ‘durmak için’ Yemek Sepeti’nden para talep ettiklerini yahut Koç Ailesi’yle görüşmek istediklerini söylemişlerdi.
 
Üst