Gücün verimli kullanması nedir? Güç tasarrufu ile farkı neler? İşte faydaları

bencede

Member
Her geçen gün artan insan nüfusu, tüketim gereksinimlerinin da artmasına niye oluyor. ötürüsıyla artan endüstrileşme, güç kullanmasının artmasına ve daha fazla güce gereksinim duyuluyor. Son senelerda doğal kaynakların yetersizliği niçiniyle önemli manada tasarruf ve enerjiyi verimli kullanma biçimleri uygulanıyor.

ENERJİNİ VERİMLİ KULLAN SMS BİLDİRİSİ NE MANAYA GELİYOR?

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 10-16 Ocak 2022 günleri içinde kutlanan Güç Verimliliği Haftası ötürüsıyla vatandaşlara “Enerjini verimli kullan, aklınla verimli yaşa” SMS iletisi gönderdi. Bakanlığın hazırladığı aklinlaverimliyasa.com internet sitesinde, gücün verimli kullanılmasının ehemmiyetine dikkat çekiliyor.

Güç faturalarımızı düşürmek ve aile iktisadına katkıda bulunmak, ülkemizin güçte dışa bağımlılığını azaltmak ve gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir etraf bırakmak için enerjiyi verimli kullanmalıyız.

GÜÇ TASARRUFU İLE GÜÇTE VERİMLİLİĞİN FARKLARI

Güç verimliliği, güç tüketiminde hayat standardını düşürecek farklılıklar yapmadan tüketimi azaltmaktır,

Güç tasarrufu kelam konusu olduğunda ise, kullanılan güç ölçüsü bireyler tarafınca azaltılır ve bu biçimdelikle tasarruf sağlanması amaçlanır.

Örnek vermek gerekirse;

Çamaşır makinesinin çalışma sayısını azaltmak güç tasarrufu iken, çamaşır makinesini enerjiyi verimli kullanan bir model ile değiştirmek güç verimliliğidir.

Kullanmadığınız odaların ışıklarını kapatmak güç tasarrufu iken, meskeninizde kullandığınız ışıklarda güç verimli, led ışıklar kullanmak güç verimliliğidir.

Güç verimliliğinde püf nokta, güç tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemektir. Enerjiyi verimli kullanmak için atılabilecek en hakikat adım ısı yalıtımıdır. Binanın dış cephesine yapılan yalıtım yardımıyla binalarda ısınmak ve serinlemek için daha az güç harcanır.

GÜCÜN VERİMLİ KULLANIMI MESKENDE NASIL YAPILIR?

Güç verimliliği, üretimde, konforumuzda ve iş gücümüzde rastgele bir azalma olmadan enerjiyi en yanlışsız biçimde kullanmak, israf etmemektir. Tıpkı işi daha az güç kullanarak yapmak ya da tıpkı güç ile daha fazla iş yapmaktır.

Konutta gücün verimli kullanması, doğal aydınlatma sayesinde yapay ışık kaynaklarının kullanmasını azaltmak olabilir. Doğal ışığın yanında aydınlatma sistemlerinin floresan yahut LED ampullerle değişimi de güç verimliliği ile tasarrufa dayanak sağlar.

Kullanılmayan aygıtların fişlerinin çekilmesi yahut kapalı tutulması bir öteki tasarruf formülüdür. Birtakım oldukcalu priz modellerinde kullanılan tek noktadan şalterli prizler toplu aygıt kapatılmasında yarar sağlayabilir.

Bilgisayar yahut televizyon üzere aygıtlar açık bırakıldıklarında hayli güç tüketir. Bu aygıtların kullanılmadıklarında kapalı kalması tasarrufa büyük ölçüde takviye olacaktır.

Güç verimliliği yüksek mesken aletlerinin kullanılması, bütçe dostu olmasının yanı sıra etraf kirliliğini de azaltır. Buzdolabının ısı kaynaklarından (radyatör,fırın vb.) uzak bir yere konulması, güç verimliliğini artırır.

Binanın bulunduğu bölgeye, muhtaçlığa uygun olarak yapılacak yalıtım uygulaması pek değerlidir.

Öte yandan aracımızın lastik basınçlarını denetim etme, sürüş esnasında ani, sert kalkış ve duruşlardan kaçınma, kısa aralarda toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi, aracın periyodik bakım ve tamiratlarının vaktinde yapılması, bu üzere davranışlarla ulaşım alanında da tasarruf sağlar, hem aile ekonomimize tıpkı vakitte etrafa olumlu katkı sağlamış oluruz.

GÜCÜN VERİMLİ KULLANIMININ YARARLARI NELER?

* Güç satın alma maliyetini düşürerek paradan tasarruf edilmesini sağlar

* Güç tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur

* İklim değişikliğinin etkisinin azalmasını, hava kirliliğinin azalmasını sağlar

* Dolaylı yoldan insanların daha sağlıklı ömür sürmelerine yardımcı olur

* Güç tüketicileri için fiyat riskinin azaltılmasını sağlar

Güç verimliliğinin püf noktası, güç tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemektir. Isı yalıtımı, güç verimliliği için kullanılabilecek en gerçek uygulamalardan biridir. Binanın dış cephesine yapılan yalıtım yardımıyla binalarda ısınmak ve serinlemek için daha az güç harcanır. Binada yaşayan şahıslar enerjiyi daha az kullanmak için meskenlerini daha az ısıtmak durumunda kalmaz. Tersine, daha az güç kullansalar da konutları daha süratli ısınır. Teknolojik yeniliklerin kullanması ile güç tüketiminin azaltılması ve geri dönüşüm ile bir daha kullanılan güç kaynakları da güç verimliliği kapsamına girer.