Garantili projeler bakanlık bütçesini boşalttı

uçanteneke

New member
Kamu özel işbirliği (KÖİ) projelerindeki garanti ödemeleri için bütçeden 3 yılda 373.6 milyar lira çıkması öngörülürken, iktidar hâlâ “bir kuruş çıkmadığı” argümanında bulunuyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda evvelki gün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi görüşüldü. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Siz milleti kandırmaya devam ediyorsunuz. Dediniz ki: ‘Osmangazi Köprüsü, bilhassa geçen Kurban Bayramı öncesi, 40 bin geçiş garantisini geçti” dedi. Bakan Adil Karaismailoğlu,İşine bak” karşılığını verdi. Yalım, “40 bin geçiş garantisini 80 bin geçtiğinde karşılamıyor. Bütçeden ‘compensate’ ediyorsunuz yani verilen 35 dolar, artı KDV 37.2 dolar yapar. Tam 120 bin geçiş olduğunda yeter” reaksiyonunu gösterdi. Karaismailoğlu 20 yıldaki 183 milyar dolarlık yatırımlarının yüzde 20’sini, yaklaşık 37.5 milyar dolarlık kısmını KÖİ işbirliğiyle yaptıklarını belirtirken münasebet olarak “ulaşım altyapısını kısa müddette yapabilmek için mevcut bütçenin kâfi olmamasını” gösterdi.

Karaismailoğlu’nun, “Elin müteahhidine fazladan para ödeyeceğim. bu biçimde dünya var mı” kelamlarına CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Zafer Havalimanı işte” karşılığını verdi. Karaismailoğlu, “Oradaki yatırım maliyeti belirlidir, o yatırım maliyeti de işletme müddeti boyunca finansal bir modelidir, siz o havalimanını yapmışsanız. Adıyaman Havalimanı’nda da yıllık 6 milyon dolarlık bir işletme maliyeti vardır, işletme maliyetinin karşılığını biz onlara ödüyoruz” dedi. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 8 milyar dolarlık imal bedeli olduğunu, “devletten bir kuruş almadan” projenin gerçekleştirildiğini söylemiş oldu. Kuzey Marmara Otoyulu’nda yıllık işletme maliyetinin 250 milyon dolar olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, kendilerinin buna hiç bir katkı sağlamadıklarını söylemiş oldu.

Karaismailoğlu İstanbul Havalimanı’nı anlatırken CHP’li Özkan Yalım’ın, “Atatürk Havalimanı niçin kapandı?” kelamlarına “Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan tam 75 milyon metrekarelik bir alanda 10 milyar Avro’luk bir yatırım yaptırıyorsunuz ve işletme sırası içerisinde de tam 26 milyar Avro gelir sağlıyorsunuz ya” karşılığını verdi. Atatürk Havaalanı’nın niye kapatıldığı sorusu ise karşılıksız kaldı. Bakanın açıklamalarına rağmen ulaştırma projelerine ait trafik garantileri ve katkı ödemeleri için bakanlık bütçesinden 3 yılda toplam 4.6 milyar lira garanti ödemesi yapılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 3 yılda yapacağı ödeme 198.2 milyar lira. Sıhhat alanındaki KÖİ garantileri de eklendiğinde 3 yılda bütçeden çıkacak toplam garanti ödemesi fiyatı ise 373.6 milyara ulaşıyor.
 
Üst