Facebook ve TikTok rekabeti artıyor! İşte sebebi

AliDayı

New member
Facebook ve TikTok rekabeti artıyor! İşte sebebi Ana şirket Meta, ikinci çeyrek (Q2) 2022 neticelerinı deklare etti. Lakin işler tam da istendiği üzere gitmiyor. Son vakit içinderda TikTok’la büyük bir rekabet içerisinde olan Facebook‘un 2022’nin ikinci çeyreğinde servetinde düşüş yaşamasının bir epeyce sebebi var.

TikTok, Facebook düşüşündeki en büyük niye olarak görülüyor

Meta’nın yaptığı basın açıklamasına göre, toplumsal ağ gelirleri 2021’de bu yana bir düşüş yaşadı. Argümanlara nazaran Mark Zuckerberg, ekonomik şartların 2021’in ikinci çeyreğinde olduğundan daha kötü olduğunu belirtti.


beraberinde DataReportal’daki grafikte, 2022’dilk evvelki son birkaç çeyrekte faal kullanıcı sayısında epeyce fazla değişiklik olmadığı ortaya çıkıyor. Bunun tersine, yeni kullanıcı sayısında bir düşüş meydana geldi. Görünüşe bakılırsa Apple’ın zımnilik değişiklikleri, Facebook’un reklamcılık işini olumsuz etkiledi. Lakin bir daha de büyük düşüşün birincil sebebi olarak bunu söylemek mümkün değil.Bloomberg’e göre 2021’de TikTok’un yıllık geliri 4,6 milyar dolardı. 2022’nin sonunda ise bu gelirin 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. bununla birlikte bu platform, süratli bir biçimde artan kullanıcı sayısına da sahip. Bu istatistiklere bakıldığı vakit birfazlaca kişi, Facebook’un hem gelir birebir vakitte kullanıcı büyümesi açısından düşüş yaşamasını ana sebebi olarak TikTok’u gösterdi. Ayrıyeten istatistikler, büyük bir spekülasyona niye oldu.

TikTok’un başarılı olmasındaki en kıymetli niye, teklif algoritmasıdır. Bu sayede, kullanıcıların ilgi alanlarına göre içerik öneriyor ve onları daima olarak platformda meşgul ediyor. hem de daha kısa görüntülerle kısa müddette daha fazla içeriğe erişimi sağlıyor.


TikTok’un sahip olduğu bir diğer avantaj ise fazlaca takipçisi olan bireylerin, takipçileriyle iletişim kurmak için platformu kullanımı oluyor. Bu durum da kullanıcıların Facebook yerine TikTok’u tercih etmesine niye oldu. Ek olarak bir fazlaca marka ve işletme, reklam emeliyle TikTok’u kullanmayı tercih ediyor.

bir fazlaca kişi Facebook’un hala en yeterli toplumsal medya platformlarından biri olarak görüyor. Meydana gelen düşüşün ise Reels gibi yeni hizmetler yardımıyla güzelleşeceğine inanılıyor. Facebook ve TikTok içindeki rekabetin artmasından kazanlı çıkan taraf ise kullanıcılar oluyor. Bu sayede kullanıcılar, yeni ve gelişmiş hizmetler alıyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook düşüşü için en kıymetli niye ne? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!
 
Üst