Facebook bir özelliğine veda ediyor! Fakat bir sebebi var

AliDayı

New member
Facebook bir özelliğine veda ediyor! Fakat bir sebebi var Facebook, 2020’de kullanıcılara sunduğu yeni alışveriş tecrübesi olan ‘Canlı Alışveriş’ özelliğini duyurdu. Bu özellik kullanıcıların platformdaki canlı yayınlar yardımıyla alışveriş yapmalarına imkan sağladı. Son açıklamalara bakılırsa ise şirket, yakın bir vakitte bu özelliğini durduracağını deklare etti. Lakin, adımın bir sebebi var.

Facebook Canlı Alışverişi özelliği, 1 Ekim’de sona eriyor

Ana şirket Meta, çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, iki yılın akabinde Facebook Canlı Alışverişi özelliği kapattığını duyurdu. 1 Ekim’den itibaren kullanıcılar, artık Facebook Canlı Alışveriş aktifliklerine mesken sahipliği yapamayacak.


Şirketin açıklamasına göre, Facebook Live özelliğinde rastgele bir değişiklik olmayacak. Bunun yerine kullanıcılar, sadece canlı yayın sırasında satış yapamayacak. Facebook, yaptığı açıklamayla kullanıcıların platformu kullanma yollarının değiştiğini ve kısa görüntülerin daha fazla tercih edildiğini belirtti. “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli görüntüye geçtiğinden, odağımızı Facebook ve Instagram’daki Reels’e kaydırıyoruz.”Bundan dolayı şirket, tüm odağını Reels videolarına verecek. Ayrıyeten Reels görüntülerinde da bir eseri etiketlemek ya da etiketler yardımıyla alışveriş yapmak mümkün olacak. Facebook’taki içerik üreticileri için bir gelir kaynağı olan bu canlı alışveriş özelliğinin en epey kullanıldığı ülke ise Çin oldu.

Canlı Alışveriş özelliğinden vazgeçen tek platform ise Facebook değil. Meta’nın rakibi olarak yer alan TikTok’ta da birebir geri çekilmeyi gerçekleştirdi. TikTok, uygulamaya geçirdiği Canlı Alışveriş özelliğini ABD’ye getirmekten vazgeçti. Bilhassa İngiltere’deki testlerden olumlu bir dönüş almaması, bu sonucunda daha fazla tesirli oldu.


TikTok raporlarına bakılırsa, Canlı Alışveriş özelliğinin genel olarak benimsenmesi hala ‘düşük ve yeni’ bir durum. Bundan dolayı bu durum, markaları ve kullanıcıları platformu kullanmaya teşvik etmeye amaçlamasına karşın satışlarda düşüşe niye oldu.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Meta, ilk üç aylık gelir düşüşünü bildirdi. Analistlere göre, TikTok ve Apple’in zımnilik yönergeleriyle rekabet, şirket için bir zorluk haline geldi. Meta’nın bundan daha sonraki adımlarının ne olacağı ise merak konusu.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!
 
Üst