Erdoğan’dan muhalefete mülteci karşılığı: Siz ne derseniz deyin biz sahip çıkacağız

uçanteneke

New member
Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafınca Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunanları ödüllendirmek gayesiyle düzenlenen ‘Türkiye’nin Gücü Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tartışmalara niye olan Suriye’den gelen mültecilerle ilgili açıklama yaptı.

Biz muhacirlik ve ensar bilen kültürün mensubuyuz” diyen Erdoğan, muhalefete reaksiyon gösterdi. Erdoğan, “Suriye’den gelen kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız” sözlerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu biçimde:

Şahsıma gösterdiğiniz teveccüh için her birine başka ayrı teşekkür ediyorum. MÜSİAD idaresine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’nin Gücü Özel Ödülü’nü esaslı dayanışmamızın, dava arkadaşlığımızın bir nişanesi olarak ömrüm boyunca iftiharla taşıyacağım. Hakkı verilen her muvaffakiyetin hayatta daha büyük muvaffakiyetlerin önünü açtığını yakinen biliyoruz. Birebir biçimde 9 farklı kısımda mükafatları takdim edilen kıymetli temsilcilerimizi de tebrik ediyorum. Kimi muhalefet aktörlerinin iş dünyamıza sabah akşam karamsarlık aşıladığı bu vakitte bu merasim hayli değerlidir.

Ülkemizin üretimine, ihracatına katkı sağlayan gözü pek isimlerin ödüllendirilmesini manalı buluyorum. esasen bugün ödül tevcih ettiğimiz isimler Türkiye’nin yazdığı muvaffakiyet öyküsünün kahramanlarından küçük bir örnektir. Vatanımızın dört bir yanında ortalarında bayanlarımızın gençlerin olduğu on binlerce insanımız misal başarılara imza atıyor.

Üretimini ülkemizde gerçekleştireceğimiz 919 yüksek teknoloji eser belirledik. Türkiye’ye büyük kazanımlar sağlayacak 31 projenin desteklenmesine karar verdik.

İş dünyasının önü açık

Yerli ve yabancı müteşebbislerin yatırım iştahı daima artıyor. 2021 yılını 225 milyar dolar ihracatla kapatıp bu yıl için daha büyük amaçlar belirledik. Yıl sonu amacımız olan 250 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz. Kim ne derse desin, muvaffakiyet çıtasını daima üste taşıyan iş dünyasının yolu açıktır.

Büyük ve kuvvetli Türkiye sevdalısı iş adamlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. başlattığımuz teknoloji odaklı sanayi projemizle muvaffakiyete kilitlenmiş durumdayız. Yerlileştireceğimiz 919 teknolojili eser belirledik. Türkiye’ye büyük kazanımlar sağlayacak 31 projenin desteklenmesine karar verdik.

Muhalifete mülteci tepkisi

Suriye’den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal. Siz ne derseniz deyin. Birileri çıkmış durmadan laf salatası yapıyor. Ülkemize hicret eden ancak Suriye ancak Afganistan lakin Irak, İran, fark etmiyor. Biz, muhacirlik ve ensar olma kabiliyetinin ne olduğunu en âlâ bilen bir kültürün mensuplarıyız. Bizim kapımız açık onlara konut sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Onları katillerin kucağına atmayacağız. Kendileri istek ettikleri vakit vatanlarına dönebilirler fakat biz onları asla bu topraklardan kovmayız.

Rize Artvin Havalimanı

Benim artık Artvinli, Rizeli vatandaşımı İstanbul’dan uçakla 1 saat, 45 dakikada Rize Artvin Havalimanına inecek. bakılırsave geldiğimizde Türkiye’de 26 havalimanı vardı, artık 57 tane havalimanı var. 81 vilayetimizin tamamında üniversitemiz var. Yalnızca kent hastanesi olarak söylüyorum, 19 tane var. Üretimleri da devam ediyor. Büyük ilçelerimizde hastanelerin üretimleri da devam ediyor. Bunlar olmasa biz koronavirüs belasını atlatabilir miydik? Karadeniz’deki doğal gazı ülkemizin sistemine bağlamak için ağır gayret harcıyoruz. nazaranve geldiğimizde bu biçimde gemilerimiz yoktu. Artık kendi sondaj ve araştırma gemilerimiz var. Minimum fiyattan, emekli ve memur fiyatlarına kadar her alanda insanımızı koruyacak adımlar atıyoruz. Gelir ve damga vergilerini de patronlarımızı korumak için kaldırdık. 450 TL avanta sağlayarak devlet olarak elimizi taşın altına koyduğumuzu gösterdik.

Fırsatçılar ile çabayı sürdürüyoruz

85 milyonun her bir ferdinin fiyat artışlarından taban biçimde etkilenmesini sağlamaya çalışıyoruz. İktisatta yakaladığımız ivmeyi artırmanın peşindeyiz. İnsanımızın işini, aşını ve mal emniyeti garanti etmek istiyoruz. Özgür piyasa iktisadı ortasında gayri ahlaki taraflarla milletimizin ekmeğine kan doğrama peşinde olan fırsatçıları görüyoruz. Bunlarla çabayı sürdürüyoruz. Kabine’de bunları konuşacağız, alınacak tüzel, idari tedbirlerin kararlarını alacağız. Hızla de hayata geçireceğiz

Vatandaşımızın ve işletmelerimizin kesintisiz güce en uygun fiyatlarla erişimi için tüm imkanları seferber etmiş durumdayız.