Eber sarısını koparan yandı! Cezası 109 bin 593 bin lira

bencede

New member
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve AKÜ Tabiat Muhafaza Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DOKOBİM) Müdürü Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın biyoçeşitlilik zenginliği bakımından değerli vilayetler içinde olduğunu kaydetti.

Erişmiş, “Akşehir Gölü ile Eber Gölü içindeki bölgede bulunan Eber sarısı, bizim kıymetli endemik çeşitlerimizden bir tanesi. Bölge, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğünün nezareti altında, etrafı çitle çevrilmiş durumda. Bu tipe ziyan vermenin cezası 109 bin 593 liradır. Eber sarısı endemik çeşit olduğundan dolayı bölge, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar ile izlenmektedir.” dedi.


Eber Gölü alan kılavuzu ve rehberi Kadir Ateş de Eber sarısının yalnızca Eber bölgesinde bulunduğunu kaydetti. Ateş, Eber sarısının mayıs başında açtığını ve 1 ay çiçekli olduğunu anlatarak, “Bu hoşluğu vilayet haricinden ziyaretçiler, fotoğraf ve aile kümeleri medyadan takip ettikleri kadarıyla bizimle irtibata geçtiklerinde biz onları tıp eşliğinde getirerek bu hoşluğu gösteriyoruz. Koparılması, çiğnenmesi durumunda para cezası kesiliyor.” diye konuştu.
 
Üst