DİSK’ten greve dayanak: Ferman padişahınsa fabrikalar bizimdir

uçanteneke

New member
Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Lideri Arzu Çerkezoğlu, Cumhurbaşkanı sonucuyla ertelenmesine rağmen grev yapan İzmit Bekaert Fabrikası çalışanlarını ziyaret ederek dayanak verdi. Çerkezoğlu, “Bu direniş, yalnızca bu fabrikadaki arkadaşlarımızın uğraşı değil, bütün personel sınıfının gayretidir. Grev yasağına teslim olmayan, grev hakkına sahip çıkan, tezgah başından kalkıp burada grev çadırını kuran, grev önlüğünü giyen Bekaert emekçisi kardeşlerimi bütün Türkiye emekçisi ismine selamlıyorum, kutluyorum” dedi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlü olduğu ve yaklaşık 400 emekçiyi ilgilendiren İzmit Bekaert Fabrikası’nda alınan grev sonucu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafınca “milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü” nedeni öne sürülerek 60 gün ertelenmişti. Bekaert çalışanı, bu karara karşın 13 Aralık’ta greve çıktı.

Grevin dördüncü gününde DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu, dün Alikahya’da bulunan İzmit Bekaert Fabrikası’ndaki personellere takviye ziyaretinde bulundu. Çerkezoğlu’nu fabrikada Birleşik Metal İş Genel Lideri Adnan Serdaroğlu, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Birleşik Metal İş Şube Lideri Telat Çelik ile personeller karşıladı. Personellere dayanak emeliyle fabrikaya HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Lastik-İş Genel Lideri Alaaddin Sarı, EMEP Kocaeli Vilayet Lideri Arzu Erkan da geldi.

‘Ferman padişahınsa fabrikalar bizimdir’

Fabrika önünde birinci vakit içinderda konuşan Birleşik Metal İş Kocaeli Şube Lideri Telat Çelik, “Direnmek için buradayız. Tarih boyunca zalimler oldu. Direnenler de daima oldu. Bugün Bekaert personelleri ‘yeni bir yol var, deva var’ dedi. ‘Ferman padişahınsa fabrikalar bizimdir’ diyenler var. Bize dayatılan geçersiz enflasyona karşı, grev yasağına yaslanan patrona karşı buradayız. Ve ona anladığı lisandan yanıt vermek için buradayız” dedi. Personellere seslenen Birleşik Metal İş Genel Lideri Adnan Serdaroğlu ise şunları söylemiş oldu:

“Türkiye, karanlık bir imparatorluğa teslim edilmek isteniyor. Kuytularda birileri kimi planlar yaparak bu ülkenin geleceğini karartmak istiyor. Demokrasimiz gün geçtikçe daha fazla yara alıyor. Yalnızca kendi alanımızda yaşadığımız antidemokratik tavırları değil bütün antidemokratik tavırları ortaya koymak ve onlara muhatap olan insanları savunmak zorundayız zira sıra bize geliyor. Bu ülkede hukuk ayaklar altına alınmış durumda. Seyahat sürecinden başlayan ve bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ortaya konulan, hukuka takla attırılan durum bizim açımızdan bugün burada anayasayı çiğneyen bir tavır olarak karşımıza çıktı. Hatırlar mısınız 20 yıl öncesini? Salya sümük ağlayanları, ‘bu nizam bize nefes aldırtmıyor’ diyenleri. Ne oldu artık? Devletin sopası elinize geçince bana yapılanın beş mislini ben vatandaşa, emekçiye yapayım diye mi düşünüyorsunuz? Hırsızlar çalarken değil paylaşırken arbede ederlermiş. Bu ülkede paylaşım kavgalarını yaşadık. Pensilvanya’daki ağabeylerinden öğrendikleri tüm hukuk dışı davranışları sendikaların ve halkın iradesiyle seçilen insanların üzerinde bir kılıç üzere sallıyorlar. Sizlerin yüzünüzün daha fazla güldüğünü görüyorum. Bir gece birdenbire Bekaert’ın önüne geldiler. Adresi şaşırmışlar. Gece 3 buçukta geldiler, bir kağıt verdiler. Üzerinde bir kişinin imzası vardı. ‘Ey Bekaert personeli, ben sizin grevinizi yasaklıyorum.’ Bekaert emekçisi, 1’den büyüktür. Türkiye emekçi sınıfı 1’den büyüktür. Emekçi sınıfı, Anayasa’ya muhalif kim olursa olsun cumhurbaşkanı da olsa, padişah da olsa Anayasa’yı çiğneyenlerin karşısında durmuştur; duracaktır.”

DİSK Genel Lideri Çerkezoğlu ise konuşmasında şu sözleri kullandı:

“Ferman padişahınsa fabrikalar bizimdir diyerek ve grev hakkına grev yaparak sahip çıkan personel kardeşlerim, hepinizi DİSK ismine selamlıyorum. Bugün bir düğün alayındayız, şenlik meydanındayız. Burada çocuklarının geleceğine sahip çıkmak için, emeğine, ekmeğine sahip çıkmak için, en temel yasal hakkına sahip çıkmak için greve çıkan sınıf kardeşlerimizin yanındayız. Türkiye tarihinin en büyük fakirleşmenin, gelir kaybının yaşandığı bir müddetçteyiz. Bugün, milyonlarca personelin en temel probleminin gündeminin geçim, aş, iş olduğu, konutuna ekmek götürmek olduğu bir devirdeyiz. bu biçimdesi bir periyotta emekçi sınıfının sermaye karşısındaki bütün müdafaalarının, bütün silahlarının elinden almaya çalışıldığı bir müddetçteyiz. Bugün Türkiye’de her şey personellerin sendikalaşmasının önünde pürüz. Minimum fiyat mevsimindeyiz. Salı günü üçüncü toplantıyı yapacak komite. Bütün dünyada sembolik fiyat olan taban fiyat, Türkiye’de ortalama fiyat haline geldi. Türkiye’de çalışanların yarısından fazlası, açlık sonunun altındaki minimum fiyatta çalışıyor. Bunu da sendikalaşmayı engelleyerek yapıyorlar. Grev hakkını fiilen ortadan kaldırarak yapıyorlar. En yaygın işten çıkarma niçini sendika üyesi olmak. En temel anayasal ve yasal hakkımız olan grev hakkı fiilen ortadan kaldırılmış durumdadır. Evvelden Bakanlar Heyeti sonucuydı; artık Cumhurbaşkanı kararnamesiyle, tek imzayla milyonlarca personelin, çoluğunun çocuğunun en temel hakkı grev hakkı ortadan kaldırılıyor. Bir ülkede grev hakkı yoksa bu yalnızca grevi engellenen personellerin değil bu ülkede emeği ile geçinen her insanın tehdit altında olması demektir. Gelin siz burada örgütlenin, burada esasen sendika yok, grevleri de anında yasaklıyoruz diye övünerek anlatıyorlar Bugün Bekaert personelinin ortaya koyduğu direniş, gayret yalnızca bu fabrikada arkadaşlarımızın çabası değil, bu ülkede emeğiyle geçinen, alnının teriyle meskenine ekmek götürmeye çalışan bütün personel sınıfının gayretidir. Grev yasağına teslim olmayan, grev hakkına sahip çıkan, tezgah başından kalkıp burada grev çadırını kuran, grev önlüğünü giyen Bekaert emekçisi kardeşlerimi bütün Türkiye emekçisi ismine selamlıyorum, kutluyorum. Bu uğraş yalnızca Bekaert personelinin uğraşı değil. Ülkeyi yönetenler bir kere daha sermayeden yana tercihini ortaya koydu. Tıpkı bizi açlık hududu altında minimum fiyata mahkum ettikleri üzere. Vergilerle belimizi büktükleri üzere. Ülkeyi yöneten siyasi iktidara, Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz. Bu yetki; işverenlerin, patronların elinde olmayan yetki Cumhurbaşkanı’nın elinde var. Bu emekçiler bu yetkiyi size grevleri yasaklayın diye vermedi. Minimum fiyata milyonları mahkûm edin diye vermedi. Çocuklarımızın geleceğini karartın diye vermedi. Zengini daha zengini yapın, yoksulu daha yoksul yapın diye vermedi. Bugün buradan bir kere daha bu yasaklara karşı haklarımızı sonuna kadar savunacağımız ve Bekaert emekçisi kardeşlerimizin yanında olacağımız söylemek için geldik.”

Konuşmanın akabinde Çerkezoğlu, emekçilerin grev halayına katıldı.