Dijital Türk Lirası geliyor! Pilot uygulama başladı

uçanteneke

New member
Merkez Bankası’nın HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM iştirakiyle Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor. Yaklaşık bir yıl evvel imzalanan protokolün akabinde çalışmaları süratle sürdürülen Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde HAVELSAN, Dijital Türk Lirası Ağı için altyapının hazırlanması, bu ağ için Dağıtık Defter Platformu’nun kurulumunun yapılması, platform ile çalışacak akıllı mukavele ve arka-uç uygulamalarının hazırlanması sorumluluklarını üstlendi.

AA’nın haberine nazaran; prototip dijital kimlik idare altyapısının hazırlanması ve entegrasyonunun yapılması, taşınabilir cüzdan uygulamasının hazırlanması misyonlarını yerine getiren HAVELSAN, ayrıyeten dijital paranın ihraç, dağıtım, çevrim içi ödeme/aktarım ve itfa senaryolarının test edilmesi, pilot uygulama sürecinin yürütülmesi, sistem performans ve kullanıcı tecrübesi ölçümlerinin raporlanması üzere konularda birebir zamandastek birebir vakitte geliştirici olarak misyon alıyor.

HAVELSAN, siber güvenlik ve data analitiği hususlarında da Dijital Türk Lirası Geliştirme Projesi’nin sorumluluğunu üstleniyor.

Kapalı devre test çalışmaları yapılacak

Proje kapsamında, geliştirme, test, simülasyon ve iş takip araçlarının proje paydaşlarının kullanmasına sunulacağı ortam HAVELSAN sunucuları üzerinde yer alacak.

Saldırı tespiti, olay izleme ve tahlil, zafiyet kontrolü, güvenlik tahlili, sızıntı algılama, sızma testi çalışmaları bir daha HAVELSAN bünyesinde gerçekleştirilecek.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında Merkez Bankası nezdinde prototip ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ oluşturularak teknoloji paydaşlarıyla dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek.

Dar kapsamlı Dijital Türk Lirası Ağı’nın oluşturulmasının akabinde iştirakçi paydaş kurumlar, çalışanlarının dijital para süreçlerinin gerçekleştirilmesini ve kullanıcı tecrübesiyle sistem performansının ölçülmesini amaçlıyor.

Dijital Türk lirası kullanmasının evvel projede iş birliği yapan kurumların çalışanları tarafınca pilot uygulama olarak kullanılması ve çalışanlara kendilerine tanımlanacak dijital cüzdan aracılığıyla alışveriş yapma imkanı sağlanması hedefleniyor.
 
Üst