Danıştay’dan Edirne için karar çıktı: Tarım toprağından Organize Sanayi Bölgesi olmaz

bencede

Member
Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yaşayanların, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Uzunköprü Belediyesi ve Vilayet Özel Yönetimi’nin ilçeye bağlı Kavacık köyü merasında Karma OSB kurulması için başlatmış olduğu çalışmaya, projenin gerçekleştirileceği alanın orman ve tarım yeri olduğu için OSB’ye karşı başlatmış olduğu türel çabayı kazandı.

Köylü; ömür alanlarını kaybetmemek için Uzunköprü TSO’nun, tarım yerine yapmak bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım yerine ziyan vereceği için karşı çıktı. Evvelden açtıkları dört dava da lehlerine sonuçlanmıştı lakin birinci vakit içinderda Edirne Yönetim Mahkemesi akabinde da Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmeyi durdurma sonucu verdi.

DÖRT DAVA KÖYLÜLERİN LEHİNE SONUÇLANDI

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Uzunköprü Belediyesi ve Vilayet Özel Yönetimi tarafınca ilçeye bağlı Kavacık köyü merasında Karma OSB kurulması için çalışma başlatmıştı. Köylüler, projenin gerçekleştirileceği alanın orman ve tarım toprağı olduğu için OSB’ye karşı çıkmış, bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım toprağına ziyan vereceği için hukuksal çaba başlatmıştı.

MUTLAK TARIM YERİ KARARI

Açılan dört dava köylülerin lehine sonuçlandı. Edirne Yönetim Mahkemesi de bölgenin mutlak tarım toprağı ve özel eser yeri olarak çalılık vasfında olmadığı için OSB kurulmasının yürütmesini durdurma sonucu verdi.

OSB’nin kurulması için üst ölçekli planlarda yapılan değişikliklerin iptali için Danıştay’a başvuruldu ve Danıştay 6’ncı Dairesi, köylüler lehine yürütmenin durdurulması sonucunı verdi.

‘HUKUKSAL BİR İKAZ DAHA’

Köylüler, Danıştay’ın sonucunı yaptıkları basın açıklamasıyla duyurdu.

Dava açan köylülerden Mehmet Günay, Danıştay’ın bu sonucuyla OSB’yi kurmak isteyenlere hukukî bir ikaz daha yapıldığını kaydetti:

”Kavacık köyümüze ısrarla Karma Organize Sanayi Bölgesi kurmak isteyenlere bu kere Danıştay 6’ncı Dairesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma sonucu ile bir hukukî ikaz daha yapılmıştır. Bilimsel uzman raporlarına hürmet göstermeyip, bizlerin itirazlarına, ‘çalılık burası’ deyip kıymetsizleştirmek isteyenlere hem Edirne Yönetim Mahkemesi hem İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi artık de Danıştay tarafınca gereken hukuk dersi detaylı verilmiştir.”

‘PROJENİN DERHAL İPTALİNİ İSTİYORUZ’

Köylülerin avukatı Bülent Kaçar da yürütmeyi durdurma sonucunın derhal uygulanması gerektiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

”Davacı müvekkil ismine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ve Edirne Valiliği’nden sonucun acilen uygulanmasını, bilime karşıtlığı üç farklı eksper raporu ve iki başka yürütmenin durdurulması sonucu ile ortaya konulmuş olan Uzunköprü Karma OSB projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.”

Necmiye Göçmen de, kurulacak sanayi tesislerinin kendilerini ve hayatı zehirleyeceğinin altını çizerek şunları söylemiş oldu:

”OSB’ye karşı üç yıldır bölgede gayret ediyoruz. Artık kâfi desinler. Bıktık bunlardan. Bizi zehirlemek istiyorlar. Gitsinler, öbür yerde kursunlar OSB’yi.”