Cyborg aktivisti yeni organla zamanı farklı algılamak istiyor

DunyaVatandasi

New member

Sanatçı Neil Harbisson bilim kurguyu gerçeğe dönüştürüyor. Son projesi zaman algımızı temelden değiştirebilir.

Kendisi sözde bir cyborg aktivisti olarak kabul ediliyor ve vücudunu kökten değiştiriyor: Sanatçı Neil Harbisson, teknik iyileştirmelerin kullanılmasıyla dünyaca ünlü oldu. Yirmi yıl önce kafasına, renkleri ses dalgaları aracılığıyla algılamasını sağlayan bir anten yerleştirildi. Bu şekilde Harbisson muhtemelen renk körlüğünü başarılı bir şekilde telafi etti.

Son projesi de daha az iddialı görünmüyor. Harbisson, dünyanın dönüşünü hissetmesini ve böylece zamanın geçişini doğrudan deneyimlemesini sağlayacak teknik bir organın implante edilmesini istiyor. Harbisson, İzlanda Kamu Yayıncılığına (RUV) yeni girişimi ve önceki teknik geliştirmeleri hakkında konuştu. Her şey renkleri algılayabilme arzusuyla başladı.

Renkleri duymaktan zamanı algılamaya

Harbisson doğduğundan beri yalnızca siyah beyaz görüyordu. Bu açığı kapatmak için renkleri sese dönüştürebilen teknolojik bir çözüm geliştirdi. Bunu yapmak için kafatasına bir anten yerleştirildi. Bu, görüş alanındaki renkleri tanımak ve karşılık gelen frekansları duyulabilir seslere dönüştürmek için ışık dalgası teknolojisini kullanır.

Harbisson RUV, “Anten, ışık dalgası teknolojisini kullanarak renkleri tespit ediyor; önümdeki renkleri tespit ediyor ve frekanslarını doğrudan kafama gönderiyor; burada bir mikroçip, renklerin frekanslarıyla uyumlu olarak titreşiyor” diye açıklıyor. “Titreşim duyabileceğim bir ses yaratıyor.”

Günlük yaşamda uygulama ve teknolojik zorluklar

Harbisson'un anten aracılığıyla kazandığı eşsiz yetenek, onun dünyayı başkalarının hayal bile edemeyeceği şekillerde deneyimlemesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ona pratik avantajlar da sağlıyor. Harbisson, “Her renk, kızılötesi ve morötesi gibi görünmez sesler de dahil olmak üzere farklı bir ses üretiyor” diyor.

Bu sistemlerin birçoğu anten tarafından algılanabilen kızılötesi ışınlar kullandığından, bu teknolojinin kendisine güvenlik sistemlerinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini belirlemesine bile olanak tanıdığını belirtiyor. “İnsanlar bunu göremiyor ama ben onu tespit edip bir mağazaya veya bankaya gidip alarmların açık olup olmadığına bakabiliyorum.” Harbisson, RUV ile yaptığı röportajda açıkça belirttiği gibi, antenin kafasına implante edilmesinden hiçbir zaman pişmanlık duymadı.

Zaman takibi için yeni planlar

Harbisson, renkleri seslerle algılamanın yanı sıra duyusal yeteneklerini de geliştirmeyi bırakmadı. Harbisson, RUV'a şöyle konuştu: “Gelecek ay bana zamanı algılayan bir organ implante edilecek. Bu kafamın etrafına yerleştirilecek ve Dünya'nın dönüşünü hissetmeme olanak tanıyacak.” Duyu organlarındaki bu son genişleme, insan algısında yeni bir çağın habercisi olabilir.

Kuzey manyetik alanı farkedilebilir

Harbisson'un kafasındaki antenin yanı sıra dizine de bir sensör yerleştirildi. Bu, yönleri tanıyabilir: “Kuzeyi dizimde hissediyorum, manyetik kuzeyi tanıyabiliyorum.”

Genellikle dünyanın ilk cyborg'u olarak anılan Harbisson, “National Geographic” ile yaptığı röportajda yaptığı gibi, insan vücudunun teknik uzantılarını “insanların belirsiz geleceklerine uyum sağlamaları için doğal ve muhtemelen gerekli bir strateji” olarak görüyor. söz konusu.