Çin zulmünü Beyaz Saray’da Biden’a anlattılar

DunyaVatandasi

New member
Çin zulmünü Beyaz Saray’da Biden’a anlattılar ABD Lideri Joe Biden, yaptığı konuşmada, dünya çapında biroldukca Müslümanın şiddete maruz kaldığının altını çizdi. Hiç kimseye dini inançları niçiniyle baskı yapılmaması gerektiğini vurgulayan ABD Lideri, “Bugün de Uygurlar ve Rohingyalar dahil olmak üzere bu mübarek günü kutlayamayan, kıtlık, şiddet ve çatışmalarla yaşamak zorunda kalan hiç kimseyi unutmuyoruz” dedi.

‘GÖZYAŞLARIMI TUTAMADIM’

Biden’ın konuşması sırasında aklının daima tutuklu annesi Gulshan Abbas’ta olduğunu söyleyen Ziba Murat, “Gözyaşlarımı tutamadım. Biden ve First Lady’ye annemin durumunu anlattım. Verdikleri yansıdan epeyce duygulandım’ sözlerini kullandı. Annesinin her vakit zayıfların yanında yer alan bir bayan olduğunu belirten Murat, ‘Neredeyse 4 yıldır cezaevinde. O temiz. Üzgünüm ama umutluyum. Annemin hür bırakılması için savaşmaktan vazgeçmeyeceğim; sesim daha yüksek ve daha kuvvetli çıkacak” halinde konuştu.

Ziba Murat’ın teyzesi olan Uygur Hareketi lideri Rushan Abbas Ramazan Bayramı resepsiyonunun, ABD Başkanı’nın Uygurların yaşadığı zulümden şahsen haberdar olması için kıymetli olduğunu lisana getirdi. Müslüman dünyayı kardeşlerini kurtarmak için somut adımlar atmaya çağıran Abbas, “Müslüman ülkelerin artan baskısı niçiniyle, Çin göstermelik de olsa Kaşgar’daki bayram kutlamalarını yayınladı. Umarım bu imgeler en yakın vakitte gerçeğe dönüşür” dedi.

Rushan Abbas , ABD’nin Gulshan Abbas ve Çin toplama kamplarındaki başka Uygurluların özgürlüklerine kavuşmaları için daha fazla efor sarf etmesi gerektiğini söylemiş oldu. Abbas, tüm ülkeleri, Çin üstündeki baskıyı arttırmaya davet etti.

Bayramın birinci günü düzenlenen aktifliğe, ABD devlet kurumlarının temsilcileri, çeşitli bölümlerden yöneticiler ve Müslüman ülkelerin diplomatları katıldı. ABD Milletlerarası Din Özgürlüğü Kurulu (USCIRF) Kurul Üyesi ve Lider Yardımcısı Uygur Türk’ü Nury Türkel de Biden’ın davetine katılanlar içindeydı.