Büyüme bekleniyordu: ABD iktisadı birinci çeyrekte yüzde 1,4 daraldı

DunyaVatandasi

New member
Büyüme bekleniyordu: ABD iktisadı birinci çeyrekte yüzde 1,4 daraldı ABD Ticaret Bakanlığı, ocak-mart devrine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü datalarını deklare etti. Buna bakılırsa, ABD’de GSYH yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,4 azaldı.

Bu yılın birinci çeyreğinde beklentilerin tersine küçülme gösteren ABD iktisadının, yüzde 1,1 büyümesi öngörülüyordu.

GEÇEN YIL YÜZDE 5,7 BÜYÜMÜŞTÜ

Ülke iktisadı, 2021’in son çeyreğinde yüzde 6,9 büyürken, toparlanmanın tesiriyle geçen yıl genelinde yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en kuvvetli büyümeyi kaydetmişti.

bu vakitte ABD ekonomisindeki daralmada, özel stok yatırımları, ihracat, federal kamu harcamaları ve eyalet ile lokal kamu harcamalarındaki azalma tesirli oldu. Birebir devirde ithalat ise artış gösterdi. şahsi tüketim harcamaları, konut dışı sabit yatırımlar ve konut sabit yatırımları bu vakitte artış gösteren kalemler oldu.

Yılın birinci çeyreğinde şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksi ise yüzde 7 arttı. Besin ve güç harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksi de bu vakitte yüzde 5,2’lik artış kaydetti.

Kelam konusu datanın bu vakitte yüzde 5,4 artması bekleniyordu.

Analistler, birinci çeyrekte Kovid-19 olaylarındaki artışın ekonomik faaliyeti kesintiye uğratmasının ve dış ticaret açığındaki artışın ABD ekonomisindeki daralmada tesirli olduğunu belirtti.