Büyüklüğü 5.0’ın üzerinde olan artçı sarsıntı Herat’ı sarstı

DunyaVatandasi

New member

Cumartesi günü Afganistan’da meydana gelen şiddetli depremler sınır ili Herat’ı sarstı. Şimdi de 5.1 büyüklüğünde artçı sarsıntılar yaşandı.

Cumartesi günü Afganistan’da meydana gelen çok sayıda deprem Herat ilini sarstı. Zaman zaman 5.1 büyüklüğünde artçı sarsıntılar da yaşandı. Önceki depremler çok sayıda insanın hayatına mal olmuştu. Afet Yardım Bakanlığı Pazar günü ölü sayısını 2.400’den fazla olarak açıkladı ve 2.000 kişi de yaralandı. Rakamlar başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı. Afganistan’da on yıllardır görülen en kötü depremlerden biri olacak.

Ulusal afet kontrolü sözcüsü Cumartesi günü Alman Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada, ciddi şekilde etkilenen sınır ili Herat’taki yedi köyün tamamen yıkıldığını söyledi. Sözcü, “Bazı köylerde 1000 veya daha fazla insan yaşıyordu. 300 ev vardı. Sadece 100 kişi hayatta kaldı” dedi. Ülkenin batısındaki Herat ilinin Sindajan ilçesi özellikle etkilendi.

Deprem İran’da da hissedildi

Cumartesi sabahı İran yakınındaki sınır bölgesini kısa süre içinde en az sekiz deprem sarstı. ABD deprem izleme istasyonu USGS, büyüklüğü 4,6 ile 6,3 arasında değerler olarak belirledi. Sarsıntılar, sabah saatlerinde Afganistan sınır kasabası Herat’ın kuzeybatısında, yaklaşık 10 kilometrelik sığ derinlikte meydana geldi.

Depremler komşu İran’da da hissedildi. İran’ın deprem bölgesine yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Meşhed metropolünde yaşayanlar, evlerin duvarlarının sallandığını söyledi. İran devlet medyasında yer alan haberlere göre, olası hasarları incelemek üzere sınır bölgelerine ekipler gönderildi. Bu bilgi doğrulanamıyor. Onlarca artçı sarsıntı yaşandı.

Korku ve hasar arasında

Afganistan’ın Herat vilayetinde yaşayan bir kişi şiddetli sarsıntıları bildirdi: “Binalardan kaçtık” dedi adam. “Herkes açıkta ve kimse evlerine ne olduğunu bilmiyor.” Afganistan sınır bölgesinde iki milyondan fazla insan yaşıyor.

Taliban yönetimindeki Afganistan’ın devlet haber ajansının başkanı, bir grup gazeteciye şunları yazdı: “Deprem maalesef Herat halkını büyük zarara uğrattı. Kesin ayrıntılar daha sonra açıklanacak.”

BM ve AB yardımları duyurdu

AB baş diplomatı Josep Borrell’in kısa mesaj servisi X’te (eski adıyla Twitter) yazdığı gibi, Avrupa Birliği (AB), etkilenen Afganistan halkına tam dayanışma güvencesi verdi. Ayrıntılı bilgi vermeden, “AB ekipleri yardım etmek için zaten afet bölgesine ulaştı” dedi.

Birleşmiş Milletler Pazar günü acil yardım olarak beş milyon dolar (4,7 milyon euro) yayınladı. İhtiyaçları değerlendirdikten sonra BM, yakın zamanda bağış çağrısı yaptığını duyurdu. Almanya ayrıca acil yardım olarak beş milyon avroluk yardımda bulunuyor. Bu, Caritas, Save the Children, World Vision gibi yardım kuruluşlarının faaliyetlerinin yanı sıra BM yetkililerinin ülkedeki insani çalışmalarını da desteklemeyi amaçlıyor.