Bir kanoda tehlikede | Adam denizde hayatta kalmak için dokuz saat boyunca savaşıyor

DunyaVatandasi

New member

Ani bir fırtına nedeniyle kanosuyla sıkıntıya giren bir adam, İspanya açıklarındaki açık denizde dokuz saat boyunca hayatta kalma mücadelesi verdi.

Doğanın güçleri hafife alınmamalıdır. Bu, geçen ağustos ayında İspanya’da kayak yaparken ölümden kıl payı kurtulan 25 yaşındaki bir adamın hikayesiyle anlatılıyor. Ani hava değişimi nedeniyle yolculuğu açık denizde saatlerce süren bir hayatta kalma mücadelesine dönüştü.

Adam bir Pazar sabahı, İspanya’nın güneyindeki Murcia kıyısı açıklarında kanosuyla balık tutmaya gitmeye karar vermişti. Şiddetli hava durumu uyarısına göre, kuvvetli rüzgarların sabah 11 civarında gelişmesi bekleniyordu. Bu yüzden erken yola çıkıp sabah 10’dan önce limana dönmek istedi. Adam, Mar Menor’daki San Pedro del Pinatar’daki La Llana plajından yola çıktığında Su hâlâ küvet kadar sakindi.

Aniden bir fırtına gelir

Bundan sonrası, insanların doğanın kaprisleri karşısında ne kadar güçsüz olduğunu gösteriyor: Fırtına aniden çarptığında, 25 yaşındaki adam çoktan evine doğru gidiyordu ve limandan sadece 200 metre uzaktaydı. Denizdeki akıntı o kadar güçlendi ki, adamı giderek daha da denize doğru çekti. Kayık defalarca yüksek dalgalara çarptı.

Adam artık kıyıya tek başına çıkamayacağını anladı. Saat 10.58’de acil arama yaparak durumunu anlattı. Sivil Koruma ve San Pedro del Pinatar Kızıl Haçı daha sonra adamı aramaya başladı. WhatsApp aracılığıyla konumuyla ilgili güncellemeler göndermeye devam etti.

Ancak akıntının 25 yaşındaki çocuğu giderek daha da uzaklaştırmasıyla, başlangıçtaki çıkmazı bir saat süren hayatta kalma mücadelesine dönüştü. Saat 13.00 sıralarında bir dalga teknesini alabora etti. Başarısız bir şekilde geri dönmeyi birkaç kez denedi. Ama işe yaramadı, gövdeye uzandı ve kendini daha da sürüklenmeye bıraktı. Bir kurtarma helikopteri uçtu ve birkaç tekne onu görmeden yanından geçti. Ve artık cep telefonunun çekimi de yoktu.

“Beni bulamayacaksın”

Uzaktan Isla Grosa’yı görünce son bir deneme yaptı ve yüzmeye karar verdi. “Suya atladım, bir elimle kanoyu tuttum ve diğer elimle yüzmeye başladım. Ancak ilerlemek zordu. Bu yüzden kanoyu bıraktım ve karaya doğru kürek çekmeye başladım. ‘Beni bulamayacaklar’ Düşündüm . Bu yüzden adaya ulaşmaya çalıştım,” dedi kanocu daha sonra “La Verdad.” “‘Yüzmeliyim ve karaya dokunmalıyım’ diye düşünerek kendimi hayatta tuttum.” Ama sonunda gücü onu bıraktı ve yoluna devam etti. sırtı.

Sonra muhtemelen hayatını kurtaran an geldi: Ada yakınlarında cep telefonu aniden tekrar sinyal aldığında konumunu gönderebildi. Kurtarma ekipleri neredeyse dokuz saattir adamı arıyordu. Sonunda bir Kızılhaç botu onu kıyıya geri getirdi. Birkaç küçük yaralanma dışında ve can yeleği sayesinde 25 yaşındaki oyuncu şaşırtıcı derecede iyi durumdaydı.