Benedict XVI’nın Ölümü | Rapor: Son sözler “İsa, seni seviyorum” oldu

DunyaVatandasi

New member

Papa Emeritus Benedict XVI. öldü. Şansölye Olaf Scholz, Bavyeralı’yı anıyor ve onu “zeki bir ilahiyatçı” olarak övüyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Rapor: Benedict’in son sözleri “İsa, seni seviyorum” oldu

23.40: Rahmetli Papa XVI. Benedict’in son sözleri. bir basında çıkan habere göre, “İsa, seni seviyorum” idi. Bu, Cumartesi günü bilgilendirilmiş kaynaklara atıfta bulunan Arjantin gazetesi “La Nación” tarafından bildirildi. Katoliklerin emekli başkanı, Cumartesi sabahı 9:34’te 95 yaşında Vatikan Bahçeleri’ndeki Mater Ecclesiae manastırında öldü. Görevdeki papaz hakkında genellikle iyi bilgi sahibi olan gazete devam ederken, hemen ardından özel sekreteri Georg Gänswein Papa Francis’e bilgi verdi. 86 yaşındaki Arjantinli, on dakika sonra Benedict’in manastırındaydı ve orada cansız bedeni üzerinde sessizce dua etti.

Vatikan manevi vasiyetini yayınlıyor

22:30: Papa Emeritus Benedict XVI. vasiyetinde ona teşekkür etti, ama aynı zamanda af diledi. Vatikan’ın Cumartesi akşamı yayınladığı ruhani vasiyetnamesinde, kendisine hayat verdiği ve her türlü sıkıntıda ona yol gösterdiği için Tanrı’ya şükretti. Papa Francis’in selefi, “Tüm günahlarıma ve kusurlarıma rağmen, Tanrı’nın beni ebedi konaklara sokması için benim için dua edin” diye sordu. Burada daha fazlasını okuyun.

“İnsanlar ne yaptığına baktı”

18:46: Kardinal Reinhard Marx, merhum Papa XVI. “kimlik figürü” olarak onurlandırıldı. Münih ve Freising başpiskoposu Cumartesi akşamı Yeni Yıl ayininde görevdeki selefi hakkında “İnsanlar onun ne yaptığına baktı ve ne söylediğini dinledi” dedi. 95 yaşında ölen Joseph Ratzinger, 1977’den 1982’ye kadar Münih Başpiskoposuydu. Marx’ın açıkladığı gibi, Salı akşamı Münih’teki Frauenkirche’de onun için bir anma töreni yapılacak.

Kardinal, emekli Papa hakkında “Üzgünüz ama aynı zamanda bu büyük ve uzun yaşam için minnettarız,” dedi, “hayatın bu büyük tanıklığı için”. “Dünyayı zayıf yönleriyle çok net bir şekilde analiz etti ve ayrıca kiliseyi ve başarısızlıklarını da gördü.”

Angela Merkel, Benedict XVI’ya haraç öder.

15:44: Eski Şansölye Angela Merkel’in merhum Papa Emeritus Benedict XVI’sı var. “zamanımızın en tartışmalı ve önemli dini düşünürlerinden biri” olarak. Merkel Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ölüm haberini “büyük bir üzüntüyle” duyduğunu söyledi. “Benedict XVI, yüzyıllardır papalık makamını elinde tutan ilk Alman’dı. Yahudiler ve Müslümanlarla diyalog kadar ortodoks Hıristiyanlarla ilişkilerle de ilgileniyordu.”

“Şahsen, bugün onunla Roma’da ve Almanya’da karşılaştığım için minnettarlıkla dolu düşünüyorum” diye açıkladı. “2011’de Federal Meclis’te yaptığı konuşmayı ve 2013’te papalık görevinden vazgeçme konusundaki tarihi kararını asla unutmayacağım.” Bu kararla “Papa’nın da yaşlılığın yükleriyle uğraşmak zorunda olduğunu” gösterdi.

Steinmeier cenaze törenine gidiyor

15:16: Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, eski Papa 16. Benedict’in cenaze törenine katılacak. 5 Ocak’ta Roma’ya seyahat. Bunu Cumartesi günü Brezilya’nın başkenti Brasília’ya yaptığı uçuşta duyurdu. Bir sözcü, diğer anayasal organların şu anda hangi diğer üst düzey Alman temsilcilerinin cenazeye geleceği konusunda anlaşma sürecinde olduğunu söyledi.

Kurban inisiyatifi: Benedict “kendini suçluyor”

15:04: “Eckiger Tisch” girişimi açısından bakıldığında, taciz kurbanları Papa XVI. hatırlamak. Etkilenen girişimin sözcüsü Matthias Katsch, “Dünyanın dört bir yanındaki kilisesinde istismara uğrayan binlerce kurban, kurbanı oldukları sistemden uzun süredir sorumlu olan kişi olarak onun kötü anılarına sahip olacak” dedi. Basın Ajansı – ve merhum Bavyera Emeritus Papa hakkında açık eleştiriler dile getirdi.

Katsch, “Joseph Ratzinger, Katolik Kilisesi’ndeki rahipliğin ruhban kuralını benzeri olmayan bir şekilde somutlaştırdı” dedi. “Yalnızca sözde iyiyi isteyen ama yine de kötülüğe neden olan büyücü çırağı gibi, kilisesini giderek daha fazla krize sürükledi.”

Reichstag binasındaki bayraklar yarıya indirildi

14:33: Eski Papa Benedict XVI’nın ölümünden sonra. Berlin’deki Reichstag binasında bayraklar yarıya indirildi. Bundestag sözcüsü, talep üzerine bunun Federal İçişleri Bakanlığı ile istişare edilerek yapıldığını söyledi.

Benedict’in doğum yerinde mumlar yakıldı

13:43: Benedict XVI’nın doğum yeri. Yukarı Bavyera’daki Marktl am Inn’de Cumartesi günü ölümü vesilesiyle kapılarını normal çalışma saatleri dışında açtı. Joseph Ratzinger’in 16 Nisan 1927’de doğduğu odada mumlar yanıyordu ve siyah bir örtü üzerinde beyaz bir gül duruyordu. Doğum yeri Pazar günü de açık olmalıdır.