Balıkçılık av dönemi öncesi ihtar: Marmara’nın sorunu 10 yılda bitmez

bencede

Member
Marmara Denizi’ndeki kirlilik niçiniyle geçen yıl müsilaj gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Çalışmalar sonuç verdi ve müsilaj temizlense de uzmanlar, Marmara Denizi’ndeki kirlenme devam ettiğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor. TÜDAV Lideri, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Marmara Denizi’nin sorunu bir günde, bir ayda, bir yılda, 10 yılda bitecek sorun değil. Arıtmalar için yatırım yapmamız gerekiyor. Balıkçılığı âlâ düzenlememiz gerekiyor. En değerlisi ise insan yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

‘AVCILIK, TURİZM VE YABANCI ÇEŞİTLER DEĞERLİ TEHDİT’

Avcılık, turizm ve yabancı çeşitlerin istilasının da kirlilik baskısını artırdığını belirten Prof. Öztürk “Düşünebiliyor musunuz Marmara Denizi’nde balon balıkları var. Balon balıklarını yiyecek canlı tipi yok. Balon balıkları, Marmara Denizi’ndeki öteki balıkları yiyecek. İşte biyoçeşitliliğin çöküşü dediğimiz şey bu” dedi. Marmara Denizi’nde onarım yapılmasının mecburî olduğunu belirten Öztürk “Kirlenmesinin önlenmesi, denize 1 litre bile arıtılmamış su atmamamız gerekiyor” dedi. Öztürk alınması gereken önlemleri şöyleki deklare etti, “Balıkçılıkta epey sıkı kurallar uygulanması, avcılığın düzenlenmesi gerek. Marmara Denizi’nin izlenmesi, yabancı çeşitlerin kesinlikle takip edilmesi gerek. Marmara Denizi’yle ilgili araştırmaların devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘SORUN 10 YILDA BİTECEK ÜZERE DEĞİL’

Marmara Denizi’ndeki müsilajın son 20 yıldan beri olduğunu belirten Prof. Dr. Bayram Öztürk, “senelerdır güzel anlatamadık. Müsilaj suyun üzerine çıkınca herkes anlamaya başladı. Uzun vadeli çalışmaya devam etmemiz gerek. Marmara Denizi’nin sorunu bir günde, bir ayda, bir yılda, 10 yılda bitecek sorun değil. Arıtmalar için yatırım yapmamız gerekiyor. Balıkçılığı güzel düzenlememiz gerekiyor. En değerlisi ise insan yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

‘OKSİJENDE AZALMA GÖRÜYORUM’

Prof. Dr. Bayram Öztürk, Marmara Denizi’ndeki oksijenin son devirde azaldığını belirterek, “Oksijenin Marmara Denizi’nde 5 miligram litrenin altına düşmesi canlı tipleri için tehlikelidir. Son devirde oksijende azalmayı ben de görüyorum. Bunu bilhassa İstanbul Boğazı’nda görüyorum. Bu tehlikeli bir şey. Onun için oksijen azalmasına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmamız lazım” biçiminde konuştu.