Babuşcu: Merkez Bankası doları tutabilmek için her ay 10-12 milyar dolar satıyor

uçanteneke

New member
Dolar 15 lira hududunda dalgalanmaya devam ederken, Merkez Bankası’nın kurlardaki yeni bir atağı her ay ‘arka kapı’ yoluyla büyük ölçülerde döviz satarak dizginlediği öne sürüldü. Yapılan hesaplamalara nazaran Hazine’ye yıllık maliyeti 445 milyar lirayı bulacak olan kur muhafazalı mevduat hesabı da dövize deva olamazken, kulis bilgisine göre Merkez Bankası, kamu bankaları eliyle haftalık 2,5-3 milyar dolar, aylık toplamda ise 10-12 milyar dolar döviz satmaya başladı.

Sosyal medya hesabından, bankacılık kaynaklarından edindiği ayrıntıları paylaşan Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşcu, “Bankacılık etraflarından edindiğim bilgilere bakılırsa döviz kurunu bu düzeylerde tutmak için Merkez Bankası kamu bankaları aracılığıyla haftalık 2,5-3 milyar dolar, aylık yaklaşık 10-12 milyar dolar döviz satıyor” dedi.

Ekonomist Atilla Yeşilada da “Son iki data haftasına bakılırsa Merkez Bankası tüm girişlere karşın 4-7 milyar art kapıdan döviz satarak dövizi tuttu” açıklamasını yapmıştı.
 
Üst