Arjantin, ‘dünyanın en sıcak yeri’ oldu

DunyaVatandasi

New member
Arjantin, ‘dünyanın en sıcak yeri’ oldu Arjantin’de sıcaklıklar 40 dereceyi aştı ve ülke genelinde bir birinci yaşandı. Çok sıcaklıkların elektrik şebeklerine ziyan vermesi niçiniyle yüz binlerce kişi elektriksiz kaldı. Klimalarını ve vantilatörlerini çalıştıramayan halk soluğu plajda ve havuzlarda aldı.

Reuters’a konuşan ve çocukları için serinleyebilecekleri bir yer arayan 42 yaşındaki Jose Casabal, “Eve geldim. Elektrik yoktu. Mesken bir fırın üzere sımsıcaktı. Ben de onları havuzda yüzmeleri için büyük annelerinin meskenine götürdüm” dedi.

DÜNYANIN EN SICAK YERİ OLDU

tıpkı vakitte, La Nina fenomenin yönlendirdiği kuru sıcak havanın ekinleri vurduğu Arjantin’deki sıcaklıklar ile ülke, dünyanın en sıcak yeri haline geldi.

Tigre kentinde yaşayan 34 yaşındaki Gustavo Barrios, ağaçların gölgesinde serinlemeye çalışırken, “Sabahın erken saatlerinde bile hava fazlaca sıcaktı, yaklaşık 31 dereceydi. Hakikaten dayanılmaz bir durum” diye konuştu.

birebir vakitte, lokal önderler, halkı Güneş’in altında durmaktan kaçınmaları, yavaşça giysiler giymeleri ve susuz kalmamaları konusunda uyardı. Buenos Aires Belediye Lideri Horacio Rodriguez Larreta, “Bugünlerde hayli dikkatli olmalıyız” dedi.

“BU SICAKLIKLAR OLAĞAN DEĞİL”

Meteorolog Lucas Berengua, sıcak hava dalgasının olağandışı olduğunu söylemiş oldu:

“Arjantin’de olağanüstü özelliklere sahip bir ısı dalgası tesirli oluyor. Önümüzdeki günlerde tarihi rekorlar nazaranbiliriz.”

Öte yandan, birtakım beşerler de yüksek sıcaklıklarda global ısınmanın rolünü sorguladı. Arjantin’de son senelerda Parana Irmağı deltası etrafında epey sayıda yangın çıktı. Irmaktaki su düzeyi 80 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Bölgede yaşayan 59 yaşındaki mimar Marta Lorusso, “Ben burada doğdum. Sıcaklığın yıllar ortasında nasıl değiştiğini gördüm. Bu duruma alışkın değiliz. Alçak basınç beni nitekim zorluyor, buna dayanamıyorum. Litrelerce su içiyorum ve elimden geleni yapıyorum. Üstelik hepsinden öte, elektriksiz kaldım. Ne yapacağımı bilmiyorum” diyerek verdiği uğraşın zorluğuna dikkat çekti.