Almanya on yılın en yağışlı baharını yaşıyor

DunyaVatandasi

New memberİlkbaharda bu ülkeye uzun zamandır yağmadığı kadar çok yağmur yağdı. Bu iki ay özellikle ıslaktı.


Almanya on yılın en yağışlı baharını yaşadı. Alman Hava Durumu Servisi’nin (DWD) Salı günü Offenbach’ta Mart-Mayıs ayları arasındaki ön bilançosunda bildirdiği gibi, ülke çapında metrekare başına ortalama yaklaşık 200 litre yağış oldu ve bu, uzun süredir devam eden yağışlardan yaklaşık yüzde sekiz daha fazla. -dönem ortalamalarına göre beklenen meteorolojik referans dönemleri verilmiştir. Bu nedenle özellikle Mart ve Nisan ayları çok yağışlıyken, Mayıs daha az yağışlıydı.


Genel olarak, Almanya’daki hava servisine göre Mart, on iki yıldır olduğu kadar yağmurluydu ve bu yılın Nisan ayı, 15 yıllık bir rekor bile kırdı. Durum yalnızca Mayıs ayı boyunca temelden değişti.


Mayıs ayında tarihsel olarak az yağmur


Ancak bazı bölgelerde şiddetli kuraklık hüküm sürdü. Örneğin, Baltık Denizi çevresindeki üç bahar ayında metrekare başına yalnızca 60 ila 90 litre düştü ve hatta Mayıs ayı tarihsel olarak çok az yağmur getirdi.


Aynı zamanda, bu yılki meteorolojik bahar, 1961-1990 referans dönemine göre normalden biraz daha ılıman geçti. Ülke genelinde ortalama sıcaklık, referans değerin bir derece üzerinde, 8,7 derece oldu. Hava servisine göre Mart 2023 hala çoğunlukla soğuktu, Nisan ayında “normal sıcaklıklar” vardı ve Mayıs ayında yazın ilk sıcaklığı başladı.


Meteorologlar ön değerlendirmelerini “Sonuçta, bahar biraz fazla ıslaktı ve bir o kadar da hafifti,” şeklinde özetlediler. Bu, DWD tarafından Almanya çapında resmi Alman hava durumu hizmeti olarak işletilen yaklaşık 2.000 ölçüm istasyonundan elde edilen verilere dayanmaktadır.
 
Üst