Alım: EYT, istifade edeceklerin tamamını kapsayacak

uçanteneke

New member
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ait, “İstifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” dedi. Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafınca düzenlenen ‘Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Bayan İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin (EDU-CARE) kapanış konferansına katılan Alım, programın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Alım, EYT düzenlemesi ile ilgili “EYT’de teknik sorun ile yaş içinde nasıl bağ kuruldu, bilmiyorum. Teknik sorun, kayıtlarla ilgili meseleler. Problemlerin çözüldüğünü söylüyorum. Bir sorun var değil. Altyapıyı oluşturuyoruz. İstifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” diye konuştu.

‘Asgari fiyat öteki fiyatların üst tırmanmasını sağlar’

Bilgin, minimum fiyat görüşmelerine ait, “Asgari fiyat değerli bir kurumdur. Yapılan tenkitleri inceliyorum. Taban fiyat öbür fiyatla çalışanların da fiyatlarının üst tırmanmasını sağlar. İnanıyorum ki bugünkü görüşmeden belirli bir uzlaşma sağlayarak, minimum ücretliyi rahatlatacak bir fiyatta mutabakat sağlayacağız. Bu ay ortasında yasal olarak imzalamamız lazım. Bu sefer da geniş bir uzlaşma ile bunu yapacağımıza inanıyorum. Bu hafta minimum fiyatla ilgili değerli bir toplantı yapıyoruz. Toplantı bittikten daha sonra bir kıymetlendirme yaparak kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.