Akdeniz’de volkanik patlama uyarısı

DunyaVatandasi

New memberYunanistan’ın tatil adası Santorini yakında bir denizaltı yanardağının patlamasından etkilenebilir. Araştırmacılar gerçek zamanlı izlemeyi tavsiye ediyor.


Yunanistan’ın Akdeniz adası Santorini, önümüzdeki yıllarda bir denizaltı volkanik patlamasının kurbanı olabilir. Bu, diğerlerinin yanı sıra Kiel’deki Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezi ve Londra’daki Imperial College’dan araştırmacıları içeren bir çalışmanın sonucudur. Buna göre, araştırmacılar Kolumbos yanardağının altında daha önce keşfedilmemiş miktarda hareketli magma keşfettiler. Volkan, Akdeniz’deki adadan yaklaşık yedi kilometre uzaklıktadır.


Araştırmacılar, magma miktarı nedeniyle geçmişteki bir Columbos patlamasıyla paralellik kuruyor: 1650, yanardağ patladığında adada 70 kişi öldü. Şu anda yanardağın altındaki magma miktarı 1,4 kilometreküp, 1650 patlaması sırasında 2 kilometreküptü.


Magma miktarı nedeniyle, çalışma önümüzdeki 150 yıl içinde bir patlama olabileceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, zaman içinde daha spesifik bir nokta tahmin edilemez. Bu nedenle araştırmacılar, bir patlama durumunda nüfusun zamanında uyarılabilmesi için yanardağın gelecekte gerçek zamanlı olarak izlenmesini önermektedir.
 
Üst