ABD’den darbe üstüne darbe: F-35 programından çıkardı, parası ödenen uçakları vermedi artık de…

DunyaVatandasi

New member
ABD’den darbe üstüne darbe: F-35 programından çıkardı, parası ödenen uçakları vermedi artık de… ABD Senatosu Dış Bağlar Komitesi, Yunanistan’a askeri materyal ve eğitim yardımını öngoren yasa tasarını kabul etti.

Komite, Komite Lideri Demokrat Bob Menendez ve Komite Üyesi Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafınca 9 Haziran’da sunulan ve ‘ABD- Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Ortası Paydaşlık Kanunu’ başlıklı yasa tasarısını oyladı.

TÜM SENATÖRLERDEN ONAY

Tasarı, komitedeki tüm senatörlerin onayını alarak, oylanması için Senato Genel Şurası’na gönderildi.

Senato’nun da onayını alması durumunda tasarı evvel Temsilciler Meclisi Genel Heyeti’nin akabinde da ABD Lideri Joe Biden’ın onayına sunulacak.

TASARIDA NELER VAR?

Tasarıda Yunanistan ordusunun çağdaşlaşması ve Rusya imali ekipmanlardan uzaklaşan geçiş sürecine yönelik yardım bulunuyor.

beraberinde 2022-2026 mali senelerında Yunanistan’a yıllık 1,8 milyon dolar pahasında memleketler arası askeri eğitim takviyesi sağlanması öngörülüyor.

ABD’nin, Yunanistan’a silah alımı için direkt kredi vermesine de imkan tanıyan tasarıda, Yunanistan’ın sipariş verdiği F-35 uçaklarının teslimatı için de yetki veriliyor.

Tasarıda, Güney Kıbrıs Rum İdaresi, İsrail, Yunanistan ve ABD içinde bir parlamentolar ortası küme kurulması da kelam konusu.

BİDEN NE DÜŞÜNÜYOR?

Erdoğan, “F-35 konusunda Türkiye’nin görüşlerinin değişmediğini Biden’a ilettiğinizi söz ettiniz. ABD’nin F-35 konusunda görüşü değişti mi? Biden’dan aldığınız net karşılık ne oldu?” sorusuna ise şu karşılığı vermişti:

“Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin dedim. Zira biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık ve nakdî olarak vermemiz gerekenleri verdik. S-400 ile ilgili olarak da biz sizden Patriot istedik, siz vermediniz, tam tersine üslerimizde bulunanları da aldınız.

ötürüsıyla biz ne yapacaktık? Başımızın dermanına bakacaktık. Yakın markajda işleri takip etmemiz lazım. Biz bütün haklarımızın takipçisi olacağız. Savunma endüstrisi ile ilgili tüm mevzuları, müşterek atabileceğimiz adımları görüşmeye devam edeceğiz. Bundan daha sonraki süreçte de Dışişleri Bakanı’mız, Ulusal Savunma Bakanı’mız ve Savunma Sanayii Başkanı’mız muhataplarıyla görüşmek suretiyle bu süreci yürütecekler.”