ABD’deki polis şiddetinde 2 tutuklama

DunyaVatandasi

New member
ABD’deki polis şiddetinde 2 tutuklama ABD’de 23 Temmuz’da Colorado eyaletinde yer alan Aurora kentinde bir polis şiddeti olayı meydana geldi. Polis memuru John Haubert, üzerinde kabahat kaydı olan Kyle Maurice Vinson’ı gözaltına alırken kendisini vurmakla tehdit etti ve başına silahla tekraren vurdu. Boynuna da yaklaşık 40 saniye boyunca baskı uyguladı. Maruz bırakıldığı şiddetin akabinde 29 yaşındaki Vinson, aldığı darbeler niçiniyle hastaneye kaldırıldı ve başına 6 dikiş atıldı. Olayın akabinde Aurora Polis Departmanı tarafınca dün Haubert’ın olay anına ilişkin beden kamerası imgeleri yayınlandı.

KANLAR İÇİNDE YERE YIĞILDIĞINDA DA VURMAYA DEVAM ETTİ

İmajlarda, Haubert’ın Vinson’ın başına üst üste tekraren silahıyla vurarak, “Hareket edersen seni vururum” tehditleri duyulurken, Vinson’ın ise gözaltına alındığı sırada polis memurlarına, “Ben bir şey yapmadım dostum. Yalnızca hayatım için savaşıyordum adamım. Nefes bile alamıyorum” sözlerini kullanımı dikkat çekti. Ayrıyeten Vinson’ın başına aldığı darbeler niçiniyle yerde kanlar ortasında kaldığı görülürken, polis memuru Haubert’ın Vinson’a durmadan vurmaya devam etmesi ise izleyenlerin kanını dondurdu.

AURORA POLİS DEPARTMANI MÜDÜRÜ: BU ALÇAKLIK

Manzaraların yayınlanmasının hemilk öncesinde Aurora Polis Departmanı Müdürü Vanessa Wilson dün düzenlediği basın açıklamasında, polis memurlarının aksiyonlarını “alçaklık” olarak nitelendirerek, “Umarım bugün burada size verdiğimiz şeffaflık ve polis departmanımızın süratli aksiyonu, kimilerinizi yanlışsız şeyi yapmaya çalıştığımıza inandırabilir.
Islahat yapmaya ve fark oluşturmaya çalışıyoruz, Bu Aurora Polis Departmanı değil. Bu bir suç” tabirlerini kullandı. Pazartesi günü beden kamerası imajlarını inceledikten daha sonra bir içişleri soruşturması buyruğu verdiğini belirten Wilson, halkın ne olduğunu bilmeye hakkı olduğu için imajları yayınlamaya karar verdiğini bildirdi.

ŞİDDET UYGULAYAN VE ONU DURDURMAYAN POLİSLER TUTUKLANDI

Ayrıyeten Aurora Polis Departmanı tarafınca yapılan açıklamada, polis memuru Haubert’ın birinci derece atağa teşebbüs, ikinci derece akın ve tehdit savlarının yanı sıra birinci derece resmi nazaranvi berbata kullanmakla suçlandığı ve Vinson’ı mevtle tehdit etmesi niçiniyle tutuklandığı kaydedildi.
Departman, gözaltı sırasında olay yerinde vazifeli olan polis memuru Francine Martinez’in ise olay sırasında Haubert’ı durdurmaması niçiniyle tutuklandığını bildirdi.