ABD Ordusu Güney Carolina’da F-35 savaş uçağını kaybetti ve bilgi istedi

DunyaVatandasi

New memberABD Ordusu, Güney Carolina’da F-35 savaş uçaklarından birini arıyor. Yüksek teknoloji ürünü makine bir “kaza” sonucu kayboldu.


ABD’nin Güney Carolina eyaletinde alışılmadık bir arama operasyonu başladı: Dünyanın en modern ve en pahalı savaş uçağı olan F-35B Lightning II uçağı kayıp. ABD Hava Kuvvetleri, uçağın Pazar öğleden sonra (yerel saat) bir “kaza” sonucu kaybolduğunu bildirdi. Pilot güvenli bir yere ulaşmak için fırlatma koltuğunu kullandı ve yara almadan kurtuldu, ancak F-35’ten hiçbir iz yok. Artık halkın aramaya yardımcı olması gerekiyor.


Charleston Ortak Üssü X’te (eski adıyla Twitter) şöyle yazıyor: “Arama ekiplerimizin F-35’i bulmasına yardımcı olabilecek herhangi bir bilginiz varsa, lütfen hava üssünü arayın.”


F-35 arızası mı?


Uçağın bilinen son pozisyonuna göre arama üssün kuzeyindeki deniz alanına odaklandı. Seçim Bölgesi Milletvekili Nancy Mace, olay karşısında şaşkınlığa uğradığını söyledi: “Artık ateş hattının dışındayım, bir F-35’i nasıl kaybedersiniz?” üzerine Mace yaz


Associated Press haber ajansının haberine göre, yerel polis arama çalışmalarına helikopterle katılıyor. Pilotun uçağı neden terk ettiği henüz bilinmiyor. Eğitim uçuşuna katılan ikinci bir F-35 ise sağ salim üsse döndü.


Kayıp F-35B Lightning II, eğimli motoru sayesinde dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen jetin bir versiyonudur. Tüm F-35’ler gizlilik teknolojisine sahiptir ve hem hava muharebesi hem de kara hedeflerine yönelik saldırılar için tasarlanmıştır.


Bilinen sorunlara rağmen federal hükümet 35 adet F-35 satın alma kararı aldı. Savaş uçağını 17 ülke daha satın aldı.
 
Üst