ABD Lideri Biden’dan aşı olanlara 100 dolar ödül verin daveti

DunyaVatandasi

New member
ABD Lideri Biden’dan aşı olanlara 100 dolar ödül verin daveti ABD Lideri Joe Biden, koronavirüs salgınına karşı ABD’de yapılan aşılamanın artması için yeni kuralları deklare etti. ABD’de son haftalarda bilhassa aşılanmayan kesimde artan ölümlerin engellenmesi için kurallar koyduğunu belirten Biden, “Şu an epeyce fazla insan ölüyor yahut sevdiklerinin öldüğünü izliyor ve diyorlar ki keşke aşılansaydım” sözlerini kullandı.

”AŞILANMADIYSANIZ BİRLİKTE ÇALIŞTIĞINIZ ŞAHISLAR İÇİN SORUN OLUYORSUNUZ”

“Bu bir Amerikan trajedisi. Ölmek zorunda olmayan beşerler ölüyor” halinde konuşan Biden, federal çalışanlar için aşı olduklarını belirten yahut ortalarında zarurî maske kullanması, haftalık test olma ve toplumsal arayı muhafazayı kabul ettiklerini belirten kuralların yer aldığı formları imzalaması mecburiliği getirdiğini deklare etti.

ABD’deki aşı zıtları için “Hastalanacaklar ve hastaneleri dolduracaklar” diyen Biden, “Eğer aşılanmadıysanız, kendiniz, aileniz ve birlikte çalıştığınız şahıslar için sorun oluyorsunuz” dedi. Savunma Bakanlığına da davette bulunan Biden, askeri işçi içinde aşılanmanın artması için tedbirler alınmasını istedi.

AŞILANANLARA 100 DOLAR ÖDÜL

Biden, ABD genelinde aşılanma maksadından geride olunmasından dolayı eyalet valilerinden 1,9 trilyon dolarlık federal yardım bütçesinden çift doz aşı olanlar için 100 dolar ödül vermelerini istedi. Biden, aşılanmış olanlar tarafınca bu durumun haksızlık olarak görülebileceğini lakin bu çeşit teşviklerin virüsü yenmeye yardımcı olabileceğini tabir ederek, bunun uygulanması gerektiğini söylemiş oldu.

Onaylanan 1,9 trilyon dolarlık korona virüs yardım paketinin 350 milyon doları eyaletlerin salgının tesirlerini azaltması ve salgınla savaşması için ayrılmıştı. ABD’de yetişkinler içinde en az bir doz aşılananların sayısı yüzde 70’e yaklaşırken, tüm nüfusa bakıldığında tek doz aşılananların oranı yüzde 57.3, çift doz aşılananların oranı ise yüzde 49.5 olarak belirtildi.