17 yaşındaki genç 12 saat sonra denizden kurtarıldı

DunyaVatandasi

New member

17 yaşındaki bir öğrenci, Hawaii açıklarında kayağının alabora olması sonrasında açık denizde yaklaşık 12 saat hayatta kaldı.

17 yaşındaki Kahiau Kawai, geçen çarşamba günü Hawaii açıklarında bir kano kazası sonrasında kurtarıldı. Lise antrenmanı sırasında kanosu alabora olduktan sonra yaklaşık 12 saat boyunca okyanusta yüzüyordu. CNN'e “Dışarısı oldukça sertti, dalgalar çok güçlüydü ve akıntıya karşı koyamadım” dedi.

Kawai akıntıda yüzerken küreğini kaybetti ve altı metre uzunluğundaki kanoyu düzeltemedi. Yardım çağırmaya devam etti ama yakındaki gemiler çok uzaktaydı. Hawaii News Now'a konuşan Kawai, “Tekneme yapışıyordum ve uzaklaştıkça hava giderek kararmaya başladı. Belki birkaç dakikalığına korktum” dedi. Honolulu İtfaiye Teşkilatı, ABD Sahil Güvenlik'in yardımıyla geniş çaplı bir arama operasyonu başlattı.

Kawai, helikopterlerin deniz üzerinde birkaç kez uçtuğunu ancak hiçbir zaman kendi konumuna ulaşamadığını izledi. Daha sonra şöyle açıkladı: “Birkaç kez belirli bir noktaya uçtuklarını gördüm ama benim konumuma uçmadılar ve bu beni biraz korkuttu.” Sekiz saatten fazla aramanın ardından ABD Sahil Güvenlik uçak mürettebatı nihayet sabah saat 4 civarında onu fark etti.

Bir cankurtaran sandalını bulunduğu yere yönlendirmek için bir işaret fişeği ateşlendi. Kawai neredeyse 12 saattir denizdeydi ve ardından durumu ciddi fakat stabil bir şekilde hastaneye kaldırıldı. Cumartesi sabahı hastaneden çıkabildi.

Annesi, kurtarma haberinin verdiği rahatlamayı şöyle anlattı: “Sevinçle aşağı yukarı zıplarken odamızdaki sırtlanlar ve maymunların sesi gibi geliyordu.” Aile, umutla umutsuzluk arasında gidip gelerek saatlerce korku içinde beklemişti.

Cumartesi günü Kawai kano takımı bir yarışta yarıştı. Hastaneden yeni çıkan Kawai'nin onunla gitmesine izin verilmedi ancak Kfyrtv yayıncısının haberine göre takım arkadaşları onun ruhen kendileriyle birlikte gittiğini söyledi. Bu, takımın bu sezon kürek çekerek birinci ve ikinci sıraya çıktığı ilk yarıştı.